Dvě dávky vakcíny proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech poskytují zhruba 70procentní ochranu před hospitalizací. Vyplývá to z jihoafrické studie, o které v úterý informovala agentura Reuters. Výzkum podle ní zřejmě ukazuje, jak tato očkovací látka chrání před novou variantou koronaviru, která se v JAR začala šířit v posledních týdnech.

Ze studie vyplynulo, že dvě dávky vakcíny poskytují 70procentní ochranu před hospitalizací a 33procentní ochranu před infekcí.

Autoři studie uvedli, že nynější výsledky představují pokles oproti 80procentní ochraně před nákazou a 93procentní ochraně před hospitalizací, které vědci v JAR naměřili během vlny infekcí způsobených variantou delta. Ta je považovaná za celosvětově dominantní a nejnakažlivější variantu. U varianty omikron ale odborníci předpokládají, že se šíří ještě rychleji.

Výzkum také došel k závěru, že během nynější vlny infekcí je vyšší riziko opětovné nákazy než u těch předchozích. Riziko hospitalizace s onemocněním covid-19 u dospělých ale kleslo o 29 procent ve srovnání s první vlnou. Zhruba o 20 procent vzrostlo riziko hospitalizace a vážných komplikací u dětí, přestože je u nich velmi nízká sedmidenní incidence.

Největší jihoafrický správce soukromého zdravotního pojištění, společnost Discovery Health, který studii nechal zpracovat, varoval, že výsledky studie jsou předběžné.

Výzkum je založený na 211 000 pozitivních testech z období od 15. listopadu do 7. prosince. U 78 000 pozitivních testů se předpokládá, že se jednalo o variantu omikron, i když ji zatím nepotvrdilo genetické sekvenování. Jihoafričtí vědci dosud díky sekvenování potvrdili přibližně 550 případů omikronu.

Na novou variantu koncem minulého měsíce upozornila právě Jihoafrická republika. Denní počet nakažených se od té doby zvýšil průměrně na 20 000 případů denně. Mnoho zemí zavedlo cestovní omezení pro několik zemí jižní Afriky.

JAR očkuje látkami od společností Pfizer a Johnson&Johnson. Zhruba 60milionová země dosud podala přes 20 milionů dávek od Pfizeru. Odborníci odhadují, že až 70 procent populace mohlo být v posledních 18 měsících vystaveno koronaviru. Potenciálně vysoká hladina protilátek proto podle vědců může zkreslovat závěry studie.

Autoři další studie provedené v Jihoafrické republice v úterý oznámili, že v rámci jejich výzkumu nikdo nakažený variantou omikron nezemřel. Studie zkoumá účinnost vakcíny od firmy Johnson&Johnson.

„Přestože jsme zaznamenali mnoho reinfekcí, v porovnání s obdobím, kdy dominovala delta, skončilo v nemocnici jen málo pacientů. K dnešnímu dni jsme neregistrovali žádného člověka z naší studie, který by na omikron zemřel, což je dobrá zpráva. Ukazuje to, že vakcína chrání proti závažnému průběhu onemocnění a úmrtí,“ uvedla na tiskové konferenci šéfka jihoafrické rady lékařského výzkumu Glenda Grayová.