Po důkladném několikaletém procesu výběru se Finové rozhodli: Jejich armáda si koupí desítky nových amerických víceúčelových letadel F-35, kterými nahradí zastarávající flotilu jiných amerických strojů F-18. S odvoláním na armádní zdroje to napsal finský server Iltalehti.

Oficiálně má finská vláda oznámit výsledky výběrového řízení, které zahrnovalo důkladné testy i přísné finanční podmínky, do letošních vánočních svátků.  Podle Iltalehti jsou hlavními důvody výběru výkon letounu a očekávaný dlouhý životní cyklus stroje, který by měl vydržet do šedesátých let 21. století.

Podobné rozhodnutí o náhradě nadzvukových letounů bude v příštích letech dělat česká vláda. Pronájem strojů Gripen vyprší do roku 2025. Mezi zvažované náhrady kromě nového typu Gripenu patří i americké stroje F-35 nebo stroje starší generace F-16.  Výběr trvá několik let. Finský projekt HX, jak byl výběr nového stroje nazván, začal v roce 2015 a nové letouny by měly do země dorazit v letech 2025 až 2030.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.