Spojené státy, Evropská unie a další západní země v sobotu ve společném prohlášení obvinily afghánské povstalecké hnutí Tálibán ze „sumárních poprav“ bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních složek, kteří se povstalcům vzdali poté, co tálibánci převzali vládu v zemi. S informací o údajných popravách a zmizeních desítek lidí přišly tento týden organizace hájící lidská práva.

„Jsme hluboce znepokojeni informacemi o sumárních popravách a nucených zmizeních bývalých členů afghánských bezpečnostních složek, jak je doložila (organizace) Human Rights Watch (HRW) a další,“ píše se ve vyjádření zveřejněném americkým ministerstvem zahraničí, pod nimž se kromě USA a EU podepsaly rovněž například Británie či Japonsko.

Tyto země se domnívají, že jednání tálibánců odporuje dříve vyhlášené amnestii pro bývalé členy bezpečnostních složek. Tálibán se moci v zemi chopil v srpnu, krátce před tím, než se ze země definitivně stáhla vojska USA, zemí NATO a dalších spojenců.

Zpráva HRW vychází z 67 rozhovorů, desítky z nich vedli pracovníci organizace s příbuznými obětí. Tálibán podle zjištění HRW zasáhl v prvních třech měsících své vlády proti 47 lidem, které buď zabil, nebo zničehonic zmizeli. Podle organizace se jednalo o bývalé policisty, členy ozbrojených sil a tajných služeb či polovojenských milic.

Tálibán vládl v Afghánistánu do doby před 20 lety, kdy do země vstoupila vojska zemí NATO v návaznosti na teroristické útoky v USA z 11. září roku 2001. Tehdejší režim byl silně represivní, tálibánci se však po letošním znovunabytí moci zavázali, že budou vládnout smířlivěji. Zpráva lidskoprávních organizací podle médií tyto jejich sliby popírá.

Washington a jeho spojenci ve vyjádření vyzvali k urychlenému a transparentnímu vyšetřování zjištění HRW, jež by rovněž mělo pomoci předejít dalším podobným činům do budoucna.

Američtí činitelé se tento týden sešli se svými afghánskými protějšky a vyzvali islamistické hnutí, aby umožnilo přístup ke vzdělání ženám a dívkám. USA rovněž vyjádřily hluboké znepokojení nad zprávami o porušování lidských práv v zemi, řekl mluvčí USA.