Vypadá to, jako by se migrační krize na polských hranicích uklidnila. První letadlo iráckých aerolinií vzalo zpět do Iráku uprchlíky, kteří se pokoušeli z Běloruska dostat do Polska. Na méně než polovinu klesl denní počet pokusů o překročení polsko-běloruských hranic od středy do víkendu, uvedla polská pohraniční stráž. Běloruská prorežimní média hovoří o tom, jak si diktátor Alexandr Lukašenko pohovořil s kancléřkou Angelou Merkelovou a jak Německo navrhlo humanitární koridor – což vzápětí německé úřady popřely. Bělorusové také uklidili provizorní tábory u hranice, hlavně u přechodu Kuźnica, místa nejdramatičtějších scén uplynulého týdne.

Konec to ale zdaleka není, i když na první pohled to vypadá, že dramatická eskalace napětí na vnější hranici Evropské unie skončila. Na polskou stranu hranice dorazili britští ženisté, aby pomohli stavět plot na hranici, který by měl do budoucna hrát důležitou roli vůči pokusům přejít do Polska. Podobně staví plot na hranicích i sousední Litva, která čelila náporu uprchlíků letos v létě. Poté, co litevská vláda dala jasně najevo, že nebude tak jednoduše udělovat azyl a bude utečence vracet, se nápor přesunul směrem do Polska. V Bělorusku zůstává dále několik tisíc zájemců o přechod hranice a stovky se jich o to stále každý den pokoušejí na vlastní pěst.

Na základě rozhovorů s experty HN přinášejí pět lekcí, které krize na východní hranici Evropské unie přinesla a které mohou mít nadále dopad i na Česko a jeho občany.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.