Vypadá to, jako by se migrační krize na polských hranicích uklidnila. První letadlo iráckých aerolinií vzalo zpět do Iráku uprchlíky, kteří se pokoušeli z Běloruska dostat do Polska. Na méně než polovinu klesl denní počet pokusů o překročení polsko-běloruských hranic od středy do víkendu, uvedla polská pohraniční stráž. Běloruská prorežimní média hovoří o tom, jak si diktátor Alexandr Lukašenko pohovořil s kancléřkou Angelou Merkelovou a jak Německo navrhlo humanitární koridor – což vzápětí německé úřady popřely. Bělorusové také uklidili provizorní tábory u hranice, hlavně u přechodu Kuźnica, místa nejdramatičtějších scén uplynulého týdne.

Konec to ale zdaleka není, i když na první pohled to vypadá, že dramatická eskalace napětí na vnější hranici Evropské unie skončila. Na polskou stranu hranice dorazili britští ženisté, aby pomohli stavět plot na hranici, který by měl do budoucna hrát důležitou roli vůči pokusům přejít do Polska. Podobně staví plot na hranicích i sousední Litva, která čelila náporu uprchlíků letos v létě. Poté, co litevská vláda dala jasně najevo, že nebude tak jednoduše udělovat azyl a bude utečence vracet, se nápor přesunul směrem do Polska. V Bělorusku zůstává dále několik tisíc zájemců o přechod hranice a stovky se jich o to stále každý den pokoušejí na vlastní pěst.

Na základě rozhovorů s experty HN přinášejí pět lekcí, které krize na východní hranici Evropské unie přinesla a které mohou mít nadále dopad i na Česko a jeho občany.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se