Irácký premiér Mustafa Kázimí přežil pokus o atentát, oznámila irácká vláda. Podle bezpečnostního zdroje citovaného agenturou Reuters na sídlo premiéra zaútočily tři drony. Ostraha dva z nich sestřelila, ale nálože, které nesl třetí dron, vybuchly u premiérské rezidence. Při výbuchu podle dostupných informací utrpělo zranění několik členů ochranky. Sám Kázimí vyvázl bez zranění.

„Jsem v pořádku, Alláh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti,“ napsal Kázimí na Twitter. Později irácké televize řekl, že „zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost“. 

 K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se nikdo nepřihlásil. Před přísně střeženou zelenou zónou v Bagdádu, v níž je i premiérovo sídlo, už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnový průběh hlasování ocenily – odehrálo se bez většího násilí a technických obtíží.

Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. „Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády,“ sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.

USA pokus o atentát odsoudily a Iráku nabídly pomoc s vyšetřováním. „Tento zjevný teroristický čin, který důrazně odsuzujeme, byl namířen na srdce iráckého státu,“ prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Útok odsoudilo taky Česko. „Plně podporujeme legitimní iráckou vládu,“ uvedl český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).