Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill v pátek navštívili ve Vatikánu papeže Františka. Setkání s hlavou katolické církve trvalo nezvykle dlouho. Prezident s papežem jednali o klimatických změnách či o reakci na pandemii covidu-19. Biden poděkoval papeži za nasazení ve prospěch chudých, František jej poté označil za „dobrého katolíka“ navzdory kritice konzervativních amerických biskupů, kteří Bidena napadají za jeho liberální postoj k potratům.

Schůzka s Bidenem trvala podle italské televize RAI nejméně 90 minut. Vatikán uvedl, že přímé jednání mezi papežem a americkým prezidentem trvalo v knihovně Apoštolského paláce 75 minut. Pro srovnání – papež František jednal v roce 2014 s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou 50 minut a v roce 2017 s prezidentem Donaldem Trumpem 30 minut. Z videozáznamu zveřejněného Vatikánem bylo znát, že audience proběhla v přátelském duchu, papež si s Bidenem opakovaně třásl rukou a oba se usmívali.

Po papeži americká delegace jednala také s vatikánským státním tajemníkem kardinálem Pietrem Parolinem.

Bidena doprovázela do Vatikánu rozsáhlá delegace, ve které byl například ministr zahraničí Antony Blinken. Biden v uplynulých letech navštívil Vatikán několikrát, páteční návštěva je první od jeho nástupu do prezidentského úřadu.

Bílý dům v tiskovém prohlášení sdělil, že Biden vyzdvihl nasazení papeže Františka v otázce klimatických změn, pandemie covidu-19, distribuce vakcín či spravedlivějšího ekonomického rozvoje po pandemii. Poděkoval mu za úsilí ve prospěch chudých a těch, kteří trpí hladem, konflikty či útlakem. Podle Vatikánu hovořili o politické situaci ve světě, ochraně životního prostředí, řešení pandemie covidu-19 či dodržování lidských práv.

Tiskové agentury se domnívají, že Biden jednal s papežem také o situaci v americké katolické církvi. Biden je druhým americkým prezidentem katolického vyznání. Prezident je praktikujícím katolíkem a často chodí na mše. Tvrdí také, že víra je jeho osobní záležitostí.

Kvůli svým liberálním názorům ohledně potratů ale Biden čelí kritice konzervativnější části amerických biskupů. Ti chtějí prosadit zákaz podávání svatého přijímání politikům, jejichž názory nejsou v souladu s církevní naukou v otázce potratů, což je i Bidenův případ.

„Drahý papeži Františku, odvážně jste prohlásil, že potrat je vražda. Prosím, konfrontujte prezidenta Bidena ohledně tohoto tématu. Jeho trvalá podpora potratů je totiž ostudou církve a celosvětovým skandálem,“ napsal před schůzkou na twitteru americký biskup Thomas Tobin.

Prezident po audienci řekl, že o tématu interrupcí se nemluvilo. „Mluvili jsme pouze o tom, že je rád, že jsem dobrým katolíkem a že mám dál chodit k přijímání,“ řekl novinářům.

Papež dopoledne přijal i jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten s papežem jednal o návštěvě na Korejském poloostrově, a to včetně komunistické Severní Koreje, uvedla agentura AP. Mun papeži řekl, že návštěva KLDR i Jižní Koreje by velmi přispěla k usmíření obou korejských států. Pontifex uvedl, že Severní Koreu rád navštíví, pokud dostane z Pchjongjang pozvání.

Mun Če-in papeži daroval kříž vyrobený z ostnatého drátu z hranice na 38. rovnoběžce, která odděluje Jižní a Severní Koreu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist