Zástupci Česka a Polska se mají dnes po šestnácté sejít k jednání o české žalobě na Polsko kvůli těžbě v dole Turów. Podle oficiálních vyjádření ministrů obou zemí by se jednání měla urychlit. Podle neoficiálních informací HN by mohl v jednáních, která trvají od konce letošního května, nastat zvrat. Setkat se mají jak experti, tak politici.

Možnosti jsou dvě: Buď se obě země dohodnou na odškodnění české straně, podle níž důl může za úbytek zásob pitné vody a znečištění v části Libereckého kraje. Součástí česko-polské smlouvy by bylo, že Česká republika žalobu na Polsko od Soudního dvora EU stáhne. Nebo polská strana z jednání odstoupí. V tom případě by podle zdrojů blízkých rozhovorům české straně nezaplatila nic a platila by jen pokutu vyměřenou Soudním dvorem EU za to, že podle předběžného opatření z května letošního roku nezastavila těžbu v dole. Polsko u soudu zažalovala česká vláda po letech neúspěšných pokusů situaci s dolem řešit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.