Očekávaná debata o střetu zájmů v Česku na půdě europarlamentu se v pondělí odpoledne nekonala. Dohadování mezi Evropskou komisí a českou vládou o tom, do jaké míry Česko zpřísňuje kontrolu udělování eurodotací, měl před europoslanci původně vysvětlovat příslušný vysoce postavený úředník, generální ředitel pro regionální politiku. Prohodil si však termín s kolegou pro otázky rozpočtu a ten mluvil k europoslancům jen obecně. Debata s generálním ředitelem pro regionální politiku byla přesunutá na tento pátek v 9 hodin.

Podle europoslance a člena výboru pro rozpočtovou kontrolu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), došlo k výměně kvůli nynější korespondenci mezi Prahou a Bruselem. Minulý týden ministerstvo pro místní rozvoj poslalo komisi odpověď na poslední otázky Bruselu, jestli se daří zejména na ministerstvu průmyslu a obchodu zavádět do praxe systémové brzdy k předcházení situacím konfliktu zájmů. „A generální ředitel pro regionální politiku chtěl více času na prostudování českých odpovědí, jak nám bylo sděleno ve výboru. Proto před nás předstoupí až v pátek,“ řekl HN Tomáš Zdechovský.

Šéf otázek rozpočtu v EK Gert Jan Koopman před europoslanci obecně opakoval, že komise téma střetu zájmů v Česku pozorně sleduje. Na otázku, jestli ČR kvůli tomu hrozí plošné zastavení dotací, nebo se stopka týká jen svěřenských fondů a tedy hlavně Agrofertu premiéra Andreje Babiše, neodpověděl. Pouze řekl, že takové plošné opatření vstoupilo v platnost letos v lednu a neplatí retroaktivně. Komise by tudíž musela najít neoprávněně vyplacené dotace letos. Peníze pro Agrofert ze strukturálních fondů byly přitom v roce 2018 zastaveny.

„Komise musí (kvůli případné stopce dotací) předložit podložené případy zneužití dotací, aby jejich zpochybnění případně obstálo před Evropským soudním dvorem. Jsou to kontroverzní věci. Bereme je velmi vážně,“ řekl Koopman europoslancům.