Odškodnění ve výši 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun) žádají po rakouském státu u soudu pozůstalí po muži, který se během dovolené v lyžařském středisku Ischgl v březnu 2020 nakazil koronavirem a o několik týdnů později zemřel. Úřady podle žalující strany nejednaly dostatečně rychle a rozhodně, aby zabránily šíření infekce. První proces týkající se ohniska nákazy v Ischglu v pátek začal u vídeňského zemského soudu, napsala agentura DPA.

Zástupci státu tvrdí, že vláda i místní úřady koncem loňské zimy jednaly správně a v souladu s tehdejšími poznatky o nové nemoci, která se začínala šířit po Evropě. Žalobu proto považují za bezpředmětnou.

Právní zástupce pozůstalých ale podle agentury APA připomíná, že ačkoliv se už 4. března vědělo, že v oblasti je koronavirus, úřady lokalitu neuzavřely a umožnily tak, aby do ní přijely tisíce lyžařů z celé Evropy na dovolenou. Pak ale 13. března kancléř Sebastian Kurz nečekaně prohlásil region Paznauntal, v němž leží i Ischgl, za uzavřený. Kvůli tomu odtud v naprostém zmatku utíkali turisté i lidé pracující v cestovním ruchu a v přeplněných autobusech a autech se mezi nimi infekce rozšířila. V této situaci se zřejmě virem SARS-CoV-2 nakazil i 72letý otec a manžel žalujících. Na cestě z Ischglu prý seděl v autobuse s kýchajícími a kašlajícími lidmi, taxíky v té době do oblasti už nejezdily.

Související

K vídeňskému soudu přišlo zatím 15 žalob týkajících se Ischglu. Rakouský Svaz na ochranu spotřebitelů (VSV), který žalující podporuje, počítá s tím, že jich ale bude mnohem více.

Začátek procesu vzbudil velký zájem novinářů, akreditovalo se jich na něj asi šedesát, mezi nimi mnoho ze zahraničí.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru