Tyrolsku, jehož území zaujímají převážně Alpy, se dostává publicity, kterou by si rádo odpustilo. Tamní středisko zimních sportů Ischgl, obec s více než 1600 obyvateli, patří spolu se svým okolím mezi deset oblastí na celém světě, kde existuje nejvyšší riziko nákazy koronavirem. Takový závěr učinil berlínský Ústav Roberta Kocha zabývající se kontrolou a prevencí chorob. 

Má pro to pádný důvod. Když média v polovině týdne tamní situaci rozebírala, byla v Rakousku nákaza potvrzena u více než 1300 lidí (nyní je to přes 2000), přičemž čtvrtina připadá na Tyrolsko. V oblasti se podle oficiálních údajů nakazilo 491 Norů, 139 Dánů a zatím přesně nevyčíslený počet Rakušanů a Němců. Těch bude, zdá se, mnoho, protože tvoří zhruba polovinu všech návštěvníků. 

Ischglu se také říká "alpská Ibiza", a to kvůli bujarému nočnímu životu v tamních après-ski barech, kde po lyžování propuká zábava s nezbytnou sklenkou alkoholu v ruce. V centru pozornosti je vyhlášený lokál Kitzloch a jeho infikovaný barman, který původce nemoci nevědomky přenášel. 

Tyrolské úřady podle listu Der Standard situaci od počátku podcenily. Ostrá kritika se snáší na zemského hejtmana Günthera Plattera z Rakouské lidové strany (ÖVP). Média tvrdí, že selhal, protože nebyla včas zavedena potřebná opatření. Dokonce ho podezřívají, že tak činil zcela vědomě, neboť uzavření Ischglu a dalších zimních středisek by pro Tyrolsko znamenalo obrovské ekonomické ztráty.

Už na začátku měsíce přicházely ze Skandinávie první zprávy o nákaze z Ischglu, Islanďané oblast označili za rizikovou 5. března. O dva dny později se vědělo o pozitivním barmanově testu, ale lyžařská zábava pokračovala skoro ještě týden. "Z lékařského hlediska je nepravděpodobné, že by se infekce objevila v Tyrolsku," uvedl tehdy v prohlášení Franz Katzgraber, který stojí v čele tyrolského zdravotnictví.

Platter nařídil uzavřít après-ski bary až 10. března. Den poté, ve středu, přišlo rozhodnutí ukončit v Ischglu předčasně lyžařskou sezonu - provoz se ale zastavil až od soboty. 

Zemský hejtman v nedávném videorozhovoru s novináři obvinění odmítl. Ve středu vyhlásil karanténu pro celou spolkovou zemi. Lidé smějí z obce, kde žijí, vyjet jedině v případě, když v místě jejich bydliště není prodejna potravin, lékárna nebo ordinace lékaře. Do Tyrolska mohou z ostatních částí Rakouska vjíždět pouze ti, kdo v něm žijí nebo pracují v klíčové infrastruktuře, případně se podílejí na zásobování. Lidé, kteří se vrátí odjinud, musí povinně na dva týdny do izolace.

Ve čtvrtek úřady ve spolkové zemi Salcbursko karanténu vyhlásily pro celé údolí Gasteinertal, kde se například nachází známé lyžařské středisko Bad Gastein, a pro údolí Grossarltal. 

Novinář Christof Lang z německé zpravodajské stanice n-tv přijel do Ischglu 5. března s pěti kamarády. O tři dni později odjeli všichni nakažení. "Skandální je, že náznaky, že tam může být infekce, měli již týden před naším příjezdem, ale ignorovali to," řekl o jednání Rakušanů.

Jak nebezpečná je nákaza ze západu Rakouska i pro zbytek země, ukazuje případ jednoho medika v Salcburku. Anesteziolog se koronavirem infikoval právě v Ischglu a od toho okamžiku nakazil minimálně jednu další osobu. Protože po prázdninách přišel služebně do kontaktu s velkým množstvím lidí, muselo do karantény 33 lékařů, 53 členů ošetřovatelského personálu, 18 pacientů, 3 letečtí sanitáři a jeden pilot, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

I když je nyní zemská vláda v Tyrolsku na pranýři, podle NZZ to neznamená, že epicentrem nákazy nejsou také další alpská střediska, švýcarská nevyjímaje.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist