Francie se v pařížské Invalidovně rozloučila s hercem Jeanem-Paulem Belmondem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na pietní akci přišli prezident Emmanuel Macron a další politici, osobnosti francouzské kultury i běžní občané, informovaly světové agentury.

Rakev zahalenou do francouzské trikolóry vyneslo za doprovodu hudby z filmu Profesionál z roku 1981 deset členů čestné stráže na dvůr pařížské Invalidovny, kde je pochován například Napoleon Bonaparte. Hvězdu stříbrného plátna na místě připomínal jeho rozesmátý portrét.

Související

„Byl přítelem, kterého každý toužil mít,“ řekl poté ve svém emotivním proslovu Macron. „Belmonda jsme milovali, protože se nám podobal. Belmondo je tak trochu my, jenom lepší,“ dodal. Herce podle stanice France24 označil za „hvězdu francouzského filmu, která nemá srovnání“.

Pocty se kromě rodiny legendárního herce účastní také pozvaní hosté z politiky, kultury a zhruba tisícovka běžných občanů. Podle francouzských médií někteří lidé čekali před vchodem celé hodiny, aby mohli ceremoniálu přihlížet. Museli se však prokázat potvrzením o očkování, o testu či o prodělání nemoci covid-19.

„Dorazila jsem kolem sedmé hodiny ranní. Je pro mě důležité, abych tu byla. Je to jako říct sbohem starému známému, někomu, kdo tu byl od mého dospívání,“ řekla agentuře AFP šestašedesátiletá Brigitte Ratouová.

Davy se shromáždily také před obřími obrazovkami na veřejném prostranství před Invalidovnou, s Belmondem se rozloučily potleskem. Přímý přenos z ceremonie zařadilo do vysílání mnoho francouzských a některé belgické televizní stanice.

Pietní akty v Invalidovně byly dříve vyhrazeny padlým vojákům, později se zde začaly konat smuteční ceremonie pro význačné osobnosti francouzské společnosti. Naposledy se této pocty dostalo v roce 2019 bývalému prezidentovi Jacquesu Chiracovi.

Po skončení ceremoniálu budou zájemci moci přijít k vystavené rakvi, aby dali herci své poslední sbohem. Pohřeb velikána francouzského filmu, kterému Francouzi přezdívají Bébel, se uskuteční v pátek dopoledne v kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže.

Související