Dva afghánští novináři, kteří ve středu zpravodajsky pokrývali protest několika desítek žen proti porušování práv vládou islamistického Tálibánu, skončili po zatčení v cele a byli brutálně zbiti. Informoval o tom list Los Angeles Times, který otiskl i fotografie zbitých žurnalistů z kábulského deníku Etilaat Roz.

„Pět kolegů drželi v detenčním zařízení více než čtyři hodiny a během těch čtyř hodin dva z nich zmlátili a brutálně mučili,“ řekl agentuře Reuters šéfredaktor deníku Zakí Darjábí. „Jeden z tálibů mi šlápl na hlavu, drtil mi tvář o beton. Kopali mě do hlavy... Myslel jsem si, že mě zabijí,“ popsal agentuře AFP fotograf Nematulláh Nakdí.

Ženy na různých místech v Afghánistánu protestovaly opakovaně, ve středu v Kábulu byla hlavním tématem absence žen v nové vládě. „Vláda bez účasti žen nemá šanci na úspěch,“ skandovaly demonstrantky, které držely v rukou transparenty s nápisy jako „Práci, vzdělání, svobodu!“ nebo „Proč svět mlčky přihlíží?“. Podle Los Angeles Times proti nim příslušníci Tálibánu zasáhli s biči a protest rozehnali.

V Kábulu lidé ve středu demonstrovali už třetí den po sobě. V úterý bylo na akci zatčeno několik novinářů, Tálibán je později propustil. Násilné střety se rozpoutaly v úterý během protestu v západoafghánském městě Herát. Jeden z aktivistů uvedl, že nejméně dva demonstranti přišli o život a sedm dalších utrpělo zranění, když tam Tálibán začal do demonstrantů střílet.

Protestní akce plánované na čtvrtek jejich pořadatelé zrušili poté, co vláda Tálibánu ve středu nařídila, že jakékoliv protestní shromáždění musí mít povolení od ministerstva spravedlnosti. Úřad zatím žádné povolení nevydal a v ulicích Kábulu bylo ve čtvrtek vidět mnohem více ozbrojenců než dříve, napsala agentura AFP.

„Během posledních dní se řada lidí v Kábulu a dalších provinciích vydala do ulic ve jménu demonstrací, narušování bezpečnosti, obtěžování lidí a narušování normálního života. Všechny občany jsme informovali, že pro tuto chvíli se nesmějí konat demonstrace za jakýmkoliv účelem,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra vlády Tálibánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist