Ke stávce strojvedoucích nákladní dopravy německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se v pondělí připojují jejich kolegové z osobní dopravy. Miliony cestujících se tak podruhé v tomto měsíci musí připravit na rozsáhlé výpadky spojů a přeplněné soupravy. Dráhy se ještě v neděli pokusily protestu předejít s nabídkou covidové prémie, ale odbory spokojeny nebyly. Stávka, kvůli které byly mimo jiné odřeknuty přímé spoje mezi Berlínem a Prahou, skončí ve středu nad ránem.

Odborový svaz strojvedoucích (GDL) chce dosáhnout ještě v letošním roce zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta a požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 korun) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. To dráhy odmítají a kvůli hospodářským následkům pandemie nabízejí vyšší mzdy od roku 2022. V neděli ale DB oznámily, že jsou ochotny o mimořádném příspěvku pro letošní rok jednat. Podle odborářského předáka Clause Weselského je ovšem nabídka nedostatečná, a stávka je proto nevyhnutelná.

Stejně jako během stávky před dvěma týdny musí cestující počítat s rozsáhlými výlukami. DB chtějí u dálkových spojů vypravovat alespoň každý čtvrtý vlak, a to zejména na klíčových tratích mezi velkoměsty a průmyslovými regiony. V regionální dopravě se očekává složitější situace na východě Německa.

Místo přímých spojů z Berlína do Prahy budou vlaky na trati do české metropole začínat a končit v Drážďanech. Do Polska a Dánska žádné dálkové soupravy vůbec nevyjedou.