Ke stávce strojvedoucích nákladní dopravy německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se v pondělí připojují jejich kolegové z osobní dopravy. Miliony cestujících se tak podruhé v tomto měsíci musí připravit na rozsáhlé výpadky spojů a přeplněné soupravy. Dráhy se ještě v neděli pokusily protestu předejít s nabídkou covidové prémie, ale odbory spokojeny nebyly. Stávka, kvůli které byly mimo jiné odřeknuty přímé spoje mezi Berlínem a Prahou, skončí ve středu nad ránem.

Odborový svaz strojvedoucích (GDL) chce dosáhnout ještě v letošním roce zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta a požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 korun) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. To dráhy odmítají a kvůli hospodářským následkům pandemie nabízejí vyšší mzdy od roku 2022. V neděli ale DB oznámily, že jsou ochotny o mimořádném příspěvku pro letošní rok jednat. Podle odborářského předáka Clause Weselského je ovšem nabídka nedostatečná, a stávka je proto nevyhnutelná.

Stejně jako během stávky před dvěma týdny musí cestující počítat s rozsáhlými výlukami. DB chtějí u dálkových spojů vypravovat alespoň každý čtvrtý vlak, a to zejména na klíčových tratích mezi velkoměsty a průmyslovými regiony. V regionální dopravě se očekává složitější situace na východě Německa.

Místo přímých spojů z Berlína do Prahy budou vlaky na trati do české metropole začínat a končit v Drážďanech. Do Polska a Dánska žádné dálkové soupravy vůbec nevyjedou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist