Slovenští pendleři chystají ve středu odpoledne blokádu některých hraničních přechodů s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti podle nich nepřiměřeným vládním proticovidovým opatřením. Podle serveru Pravda.sk to oznámil zástupce přeshraničních pracovníků Juraj Martiny.

Ten už dříve hovořil o tom, že aktivisté by měli od 17:00 zablokovat hraniční přechody na dálnicích, tedy Brodské-Lanžhot na hranicích s Českem, Jarovce-Kittsee na hranicích s Rakouskem a Čunovo-Rajka na hranicích s Maďarskem.

Nyní Martiny upozornil, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři.

Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání,“ řekl. „Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze,“ poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Protesty na slovenské straně hranice 9. července komplikovaly dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist