Slovensko od pátečního rána kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísní podmínky vstupu do země. Do karantény nebudou muset cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Výjimka z karantény se bude vztahovat kromě jiného na vybrané profese, stejně jako na tranzit přes Slovensko a po dobu přechodného období i na takzvané pendlery a lidi, kteří byli očkováni zatím jen první dávkou vakcíny proti covidu-19. Opatření, které dříve schválila vláda a následně vydal úřad hlavního slovenského hygienika, už předem vyvolalo nespokojenost části veřejnosti na Slovensku. Opozice podala podnět k Ústavnímu soudu, aby nařízení prozkoumal. Slovensko rovněž v pátek znovu otevře všechny menší silniční hraniční přechody se soudními zeměmi, které zavřelo začátkem týdne.

Dosud při cestování na Slovensko z České republiky a z dalších asi čtyř desítek zemí z takzvaného zeleného seznamu stačil test na koronavirus. Nově nebude záležet na tom, ze které země cestující přijíždí, ale zda byl očkován proti covidu-19 nebo zda splňuje některou z výjimek z karantény. Domácí izolace je stanovena na dobu 14 dnů, zkrátit ji lze obdržením negativního výsledku PCR testu, přičemž test bude možné podstoupit nejdříve pátý den karantény. Osobám starším 12 let nadále obecně zůstane povinnost elektronicky se registrovat nejpozději při vstupu na Slovensko.

V přechodném období, které skončí 9. srpna, se karanténě při vstupu na Slovensko vyhnou i ti cestující, kteří absolvovali očkování pouze první dávkou vakcíny proti covidu. Do stejného termínu nebudou muset do izolace ani neočkovaní nezletilí ve věku 12 až 18 let, pokud do ní nemusí nastoupit nikdo z jejich společné domácnosti. Dětem do 12 let zase skončí případná karanténa v okamžiku, kdy ji ukončí jejich doprovod.

Do 1. září nebudou muset do karantény po vstupu na Slovensko ani lidé neočkovaní proti covidu-19, pokud přes slovenské hranice pravidelně dojíždějí za prací. Tito pracovníci ale musejí mít potvrzení o negativním výsledku PCR testu na covid-19, které není starší než sedm dnů. Test ne starší tří dnů budou muset mít cestující, kteří přiletí na Slovensko z vybraných zemí, a to i v případě, že byli očkováni proti covidu-19.

Karanténu nebude Slovensko nadále vyžadovat kromě jiných od členů posádek v nákladní, autobusové či letecké dopravě. Například Češi se vyhnou izolaci i při tranzitu přes Slovensko; v takovém případě je potřeba využít určené dopravní koridory. Na území Slovenska lze zastavit jen kvůli tankování pohonných hmot a tranzit je potřeba vykonat během osmi hodin.

Zpřísnění podmínek vstupu na Slovensko už vyvolalo nespokojenost například u slovenských pendlerů. Od začátku července totiž Slovensko zrušilo bezplatné testování na koronavirus pro soukromé účely v zájmu podpory očkování proti covidu-19, při kterém země kvůli nízkému zájmu veřejnosti zaostává za EU. Ministerstvo zdravotnictví ale ve věci zavedení bezplatných testů hodlá částečně ustoupit, detaily by mohly být známé v příštím týdnu.

Poslanci slovenské opozice tvrdili, že vyhláška úřadu hlavního hygienika ohledně karantény pro osoby neočkované proti covidu-19 omezuje svobodu pohybu a pobytu, stejně jako právo lidí na práci. Navrhl ústavnímu soudu, aby její platnost pozastavil a následně zrušil.

Slovenská policie dnes oznámila, že od pátku budou znovu otevřeny menší hraniční přechody se sousedními zeměmi. Například na hranicích s Českem Bratislava v pondělí uzavřela 14 z celkového počtu 32 přechodů a přejezdů. To zkomplikovalo cestování mezi oběma zeměmi a vyvolalo protesty na hranicích.

K obnovení provozu přes zmíněné přechody dojde poté, co slovenská vláda ve středu na pomoc policistům vyčlenila pracovníky finanční správy i vězeňské stráže. Podle policie na všech větších silničních hraničních přechodech budou trvalé kontroly cestujících kvůli dodržování karanténních povinností, na menších přechodech by měl fungovat pravidelný monitoring. Kontrolu covidových certifikátů EU vykonávají policisté i s pomocí mobilních čtecích zařízení.