Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie jsou rozdělení v otázce uspořádání vrcholné schůzky s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, která bude zásadním tématem ve čtvrtek začínajícího bruselského summitu bloku. Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá nápad prosazovat, v čemž jej podpořilo několik dalších šéfů států a vlád unijních zemí, jiného názoru jsou například nizozemský premiér Mark Rutte či lídři trojice pobaltských států. Český premiér Andrej Babiš jasný postoj nezaujal.
Vztahy s Ruskem budou hlavním tématem dnešní pracovní večeře, na níž by se lídři měli vyjádřit ke společnému návrhu Francie a Německa. Ten vychází z analýzy a doporučení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella reagujících na současné napětí mezi unií a Moskvou. EU by podle něj měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky, zároveň se však snažit o spolupráci v oblastech společného zájmu. Německo-francouzský plán tyto oblasti identifikuje a zároveň mluví také o schůzce na nejvyšší úrovni.
„Musíme se bavit, a to i o našich neshodách. Jen to je způsob, jak je vyřešit,“ řekl novinářům při příchodu na jednání Macron. Zároveň zdůraznil, že dialog musí být podmíněn plněním požadavků EU například v otázce suverenity Ukrajiny, v níž unie Rusko dlouhodobě vyzývá k naplňování mírových dohod z Minsku.
Myšlenku na uspořádání schůzky s Putinem podpořil například rakouský kancléř Sebastian Kurz, pro jsou podle diplomatů i zástupci některých dalších zemí západní či jižní Evropy.
Proti se naopak postavil předseda nizozemské vlády Mark Rutte, který prohlásil, že si dovede představit jen jednání šéfů unijních institucí s ruským vůdcem. „Já sám bych se schůzky s Vladimirem Putinem nezúčastnil,“ řekl při příchodu na summit. Nizozemsko má s Ruskem velmi špatné vztahy od sestřelení letu MH17 v roce 2014. Velká část západních zemí činí za útok, při němž zemřely téměř dvě stovky Nizozemců, odpovědnými ruské a proruské síly na Ukrajině.
V otázce summitu s Putinem vyzývali k opatrnosti i lídři pobaltských zemí, kteří tradičně zastávají ráznější přístup k Moskvě než západoevropské země. Litevský prezident Gitanas Nauseda prohlásil, že začít spolupráci s Ruskem bez jakýchkoliv ústupků ze strany Moskvy by působilo nevěrohodně na partnery EU a v úvahách o summitu by měla být unie „extrémně obezřetná“. „Jsem velmi, velmi zvědava na jejich argumentaci,“ prohlásila s odkazem na očekávaná vystoupení Macrona či německé kancléřky Angely Merkelové estonská premiérka Kaja Kallasová.
Český premiér Babiš před jednáním prohlásil, že vztahy Prahy s Moskvou jsou sice na bodě mrazu, nelze však kvůli tomu přerušit komunikaci. Zda podpoří návrh na schůzku s Putinem, přímo neřekl.
Nedávno jen některé země EU kladně reagovaly na českou žádost o vyhoštění ruských diplomatů v reakci na nová zjištění, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli velmi pravděpodobně lidé z ruských tajných služeb.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist