Evropský parlament ve středu definitivně schválil očkovací certifikáty, takzvané covid pasy, které vstoupí v platnost 1. července. Sjednocují pravidla cestování po Evropě. Čechům a dalším občanům EU by měly zjednodušit dovolenou v zahraničí. Je tu však několik „ale“. Přečtěte si proto odpovědi na nejčastější otázky týkající se používání certifikátů.

Kdo všechno covid pas dostane a na jak dlouho bude pas platit?

Pas bude vystaven každému zájemci, který byl plně očkovaný proti covidu-19 (absolvoval obě dávky u dvoudávkových vakcín) nebo má negativní PCR či antigenní test před odjezdem nebo nemoc prodělal (podle testu na protilátky). Všechny tři možnosti jsou rovnocenné. Covid pas bude platit rok po jeho vystavení.

Kdo ho vydá a kolik bude stát?

Certifikát by měla vydávat přímo očkovací nebo testovací centra v dané zemi a také praktičtí lékaři. Covid pas bude zdarma, česká vláda ale navrhuje, aby si za jeho vydání praktici mohli účtovat poplatek. Tato věc se tak bude muset ještě vyjasnit v Česku.

Postačí covid pas k vycestování do zahraničí?

Certifikát nenahrazuje platný cestovní dokument typu cestovního pasu a nebude ani povinný k vycestování. „Jen“ potvrzuje, že jeho držitel má platné očkování nebo platný test a daný stát ho musí uznat, což se nyní neděje. Covid pas zároveň v mnohých zemích otevře další možnosti, jako například návštěvu koncertu. 

Kde všude bude covid pas platit?

Ve všech státech schengenské zóny, tedy zemích Evropské unie a také v Norsku, na Islandu, ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Je možné, že se přidají další země typu Turecka nebo Egypta, do kterých obvykle míří Evropani na dovolenou, a budou covid pasy uznávat. To je ale na rozhodnutí daných států. V Česku vydaný certifikát bude platný také na území České republiky.

Může na držitele covid pasu uvalit nějaký stát karanténu?

Státy Schengenu mohou požadovat dodatečný test nebo karanténu i po držitelích covid pasů, mělo by to ale být v „mimořádných případech“ kvůli ochraně veřejného zdraví. Tedy například v situaci, když se v dané zemi vyskytne nová nebezpečná mutace koronaviru. V takovém případě může národní vláda 48 hodin po oznámení zavést dodatečné restrikce. Předpokládá se ale, že země toho nebudou zneužívat, protože covid pasy se zavádějí právě kvůli zmenšení cestovního chaosu v Evropě.  

Jaké vakcíny budou uznatelné pro vydání certifikátu?

Všechny, které mají akreditaci Evropské lékové agentury (EMA), tedy vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Jednotlivé státy se ale mohou rozhodnout, že nad jejich rámec uznají také další vakcíny. Česko už oznámilo, že mezi ně bude patři ruský Sputnik V a čínská Sinopharm. Těmito dvěma látkami se očkuje v Maďarsku a také v Srbsku. Sputnik začali podávat i Slováci.

Jaké testy budou potřeba k vydání covid pasu a kolik budou stát?

Bude možný PCR i antigenní test. PCR test bude platit 72 hodin před žádostí o covid pas, antigenní 48 hodin. Evropští poslanci požadovali bezplatné testování za účelem vycestování, neprošlo to u členských států. Cenu testů si tak bude nadále regulovat každá země zvlášť. Evropská komise alespoň uvolnila z rozpočtu mimořádných 100 milionů eur na nákup testů. Česká vláda už oznámila, že cenu PCR testů zastropuje okolo 600 korun.

Jak jsou chráněna osobní data na covid pasu?

Do QR kódu, který bude certifikát obsahovat, se nenahrávají jiné údaje než jméno, datum narození a typ ochrany, tedy zda dotyčný je očkován, absolvoval test nebo má protilátky na covid-19. Tato data se nebudou uchovávat v žádné evropské databázi. Zůstávají na národní úrovni.

Související

Jak to bude s českými covid pasy?

Vláda se snažila ve zrychleném procesu upravit i českou verzi covid pasů, aby je mohla vydávat. Zatím ale neuspěla ve sněmovně. Podle opozice je totiž takový zákon zbytečný, protože na vydávání certifikátů stačí už platné zákony. Podle plánu ministerstva zdravotnictví bude možné certifikát získat na webu ocko.uzis.cz, u praktického lékaře či přes E identitu, kterou má pět miliónů Čechů. Od podzimu či nejpozději koncem roku by certifikáty mohl vydávat podle plánů vlády také Czech point. 

 

Související