Poslanci Evropského parlamentu v úterý večer schválili zavedení takzvaných covidových pasů, které mají lidem od července usnadnit cestování přes hranice v době pandemie. Europoslanci v debatě dávali najevo, že digitální certifikáty budou velkou úlevou pro obyvatele Evropské unie i strádající turistický průmysl. Návrh podporovaly všechny nejsilnější politické skupiny v parlamentu. Poslanci kvůli pandemii hlasovali na dálku, výsledky proto EP oznámil až ve středu ráno. Pro bylo 546 z 690 hlasujících europoslanců. Nyní to musí ještě formálně schválit Rada EU.

Úspěch systému bude podle řady poslanců záviset hlavně na přístupu členských zemí, které by se měly zasadit o jeho hladké spuštění a fungování. Eurokomisař Didier Reynders uvedl, že již v rámci zkušebního provozu v několika zemích si osvědčení pořídilo více než milion lidí. Jsou mezi nimi i Češi.

Europoslanci se ke konečnému schválení pasů dostali ve zkrácené proceduře necelé tři měsíce poté, co v březnu jejich zavedení navrhla Evropská komise. Osvědčení budou moci zdarma dostávat lidé očkovaní, ti s negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci. Podle velké části zákonodárců jde o zásadní krok pro obnovení svobody pohybu, kterou unijní země lidem omezily kvůli koronaviru.

„Teď mají před sebou práci členské státy, jejichž úkolem je zaručit fungování (systému),“ prohlásil v úterý hlavní parlamentní vyjednávač Juan López Aguilar. Stejně jako další europoslanci zdůraznil, že státy se při vyjednávání o parametrech certifikátů odmítly vzdát nouzové možnosti, která jim dovolí v případě zhoršené epidemické situace vyžadovat i po majitelích pasů například karanténu či jiné dodatečné podmínky. Podle poslanců by k tomu měly země sáhnout jen zcela výjimečně a s dostatečným předstihem o svém záměru informovat.

Poslancům se rovněž nepovedlo prosadit, aby byly testy pro účely pasů zcela zdarma, což by zabránilo diskriminaci neočkovaných lidí. Státy souhlasily, že budou testy „cenově dostupné“, a řada zemí je chce v nějaké míře začít nabízet bezplatně. Všechny státy budou povinně uznávat vakcíny schválené na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), podle svého uvážení mohou pak akceptovat i jiné preparáty jako například ruský Sputnik V.

Devět unijních zemí – Česko, Německo, Polsko, Španělsko, Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Dánsko a Litva – začalo už osvědčení nabízet lidem ve zkušebním provozu. „Certifikáty již dostalo více než milion lidí a mnoho dalších bude následovat v následujících týdnech a měsících,“ prohlásil komisař Reynders. Brusel podle něj očekává, že ostrý provoz ve všech státech začne 1. července. Země musí do té doby připravit své národní databáze a propojit je do jednotného systému, díky němuž půjde osvědčení okamžitě přečíst v celé unii.

Europoslanci také zdůrazňovali, že pasy nemají sloužit pouze pro prázdninové turistické cesty, ale mají rovněž usnadnit situaci přeshraničním pracovníkům, studentům či lidem s příbuznými v zahraničí. Právě oni jsou podle komise prioritními skupinami, na něž by měly státy myslet s bezplatnými testy. Komise pro tento účel vyhradila z nouzových zdrojů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun), které je připravena zemím na testování poskytnout.