Americká Národní laboratoř Lawrence Livermorea v tajné zprávě z loňského května uvedla, že hypotéza o možnosti úniku koronaviru z čínské laboratoře zní věrohodně a je potřeba ji hlouběji prošetřit. Napsal to list The Wall Street Journal s odkazem na výpověď nejmenovaných osob seznámených s obsahem utajovaného dokumentu.

Otázka původu viru je předmětem diskusí již od začátku pandemie, v posledních týdnech se jí však v USA i jinde věnuje znovu zvýšená pozornost. Americký prezident Joe Biden totiž nedávno nařídil americkým tajným službám, aby do 90 dní přišly se zprávou o tom, odkud virus pochází. Americké úřady se přitom podle Bidena soustředí na dvě hlavní hypotézy. Podle první se virus přenesl na člověka při kontaktu s nakaženým zvířetem, podle druhé pak za nejasných okolností unikl z čínské laboratoře.

Podle zdrojů WSJ přišla americká národní laboratoř se svým závěrem o možném původu viru jeho genetickou analýzou. List nicméně poznamenává, že podobný argument k podepření své hypotézy zastávají také odborníci druhé verze událostí.

Americké ministerstvo zahraničí se o studii Národní laboratoře Lawrence Livermorea zajímalo loni na podzim ke konci mandátu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Závěry zprávy totiž byly význačné tím, že pocházely od respektované odborné instituce a zároveň prosazovaly jiný pohled na věc, než jaký tehdy v odborné veřejnosti převládal, píše WSJ.

Americká diplomacie pak letos v lednu zveřejnila seznam možných okolností, za nichž by teoreticky mohlo k úniku z laboratoře dojít. Patří mezi ně i vážné onemocnění tří pracovníku wuchanského virologického institutu z listopadu roku 2019, kvůli němuž museli být podle informaci WSJ i hospitalizováni. Přední americký epidemiolog a Bidenův blízký poradce Anthony Fauci minulý týden Čínu vyzval, aby zveřejnila jejich lékařské záznamy.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v nedávném rozhovoru s webem Axios řekl, že se USA potřebují dopátrat pravdy ohledně původu viru, aby byly schopny se lépe bránit dalším případným pandemiím. Čínská vláda přitom podle něj neposkytuje dostatek informací a podpory mezinárodním výzkumným týmům.

Peking označil v minulosti hypotézu o úniku viru z wuchanské laboratoře za konspirační teorii.