Slovenská vláda ve středu souhlasila se zahájením očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. První zásilku očkovací látky, která nebyla dosud schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) ani k ní vzhledem k nedostatku potřebných informací nevydal stanovisko slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv, země dostala již v březnu. Rusko krok Bratislavy přivítalo. Slovenský kabinet o používání Sputniku V nerozhodl jednomyslně.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložil ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby „umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 tisíc dávek“, které země už dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V v zemi povolí, pokud tak rozhodne většina členů kabinetu.

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík před novináři odhadl, že pětimilionové Slovensko s ohledem na zájem lidí využije všechny již dovezené dávky Sputniku V. Zájemce o Sputnik V dostane dvě dávky.

Kupní smlouva umožňuje Slovensku odebrat až dva miliony dávek Sputniku V. Bratislava se ale dříve dostala do sporu s Moskvou kvůli způsobu testování vakcíny. Slovensko následně požádalo o testování Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat už letos v únoru jako první členská země EU.

Okolnosti samotného dovozu Sputniku V přispěly k prohloubení slovenské vládní krize, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Igora Matoviče. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a nynější ministr financí Matovič nákup Sputniku V podporoval a ještě jako ministerský předseda se zúčastnil i jeho dovozu na letiště v Košicích.

Nejmenší vládní strana Za lidi zahájení očkování Sputnikem V při hlasování kabinetu nepodpořila. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se před novináři vyslovila pro používání pouze registrovaných vakcín. Strana Za lidi už dříve v tomto roce zablokovala schválení vládního usnesení o nákupu Sputniku V, navzdory tomu první zásilku ruské vakcíny letouny slovenské armády na Slovensko dopravily.

Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, krok slovenské vlády přivítal. „Jsme potěšeni, že se Slovensko v očkování Sputnikem V přidalo k mnoha dalším národům,“ uvedl na twitterovém účtu věnovaném tomuto preparátu šéf RDIF Kirill Dmitrijev a konstatoval, že Slovensko nechalo „ověřit nejvyšší kvalitu vakcíny v certifikované unijní laboratoři.“ V dalším příspěvku se uvádí, že očkování ruskou vakcínou „zpozdila o tři měsíce dezinformační válka proti Sputniku V na Slovensku“ a že výrobci vakcíny jsou nyní rádi, že se problémy podařilo vyřešit.

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud zhruba 30 procent obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady dříve pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.