V anglickém Coventry začnou do konce roku testovat létající taxi a bezpilotní stroje přepravující zboží. Zkoušky jsou součástí vývoje leteckých cest pro bezpilotní letouny v městské zástavbě, informovala ve čtvrtek agentura Bloomberg. Ve futuristickém projektu spojily síly mimo jiné start-up Urban-Air Port a jihokorejská automobilka Hyundai Motor.

Projekt, který zaštítila dotací 1,2 milionu liber (35,7 milionu korun) britská vláda, zahrnuje vybudování prvního letiště pro létající vozy ve střední části města. V Coventry žije zhruba 400 tisíc lidí.

Plány na létající taxi a drony přepravující zboží ve světě sice nabírají na rychlosti, většina projektů se ale v začátku vyhýbá hustě osídleným oblastem. Německá společnost  například nabídne pobřežní lety kolem Singapuru, zatímco německý start-up Lilium se chystá spustit síť letišť pro létající taxi mezi městy amerického státu Florida.

V Británii využijí systém řízení letového provozu navržený společností Altitude Angel. Technologie „umožní všem uživatelům vzdušného prostoru – od leteckých taxi a provozovatelů dronů až po všeobecné letectví a vrtulníky záchranných služeb – sdílet tento prostor bezpečně“, uvedl ve čtvrtek šéf podniku Richard Ellis.

Drony dodají firmy Malloy Aeronautics a SkyFarer a stroje na různých cestách otestují například přepravu chlazeného zdravotnického materiálu. Hyundai představí létající taxi, které chce uvést na trh do roku 2028. Testování provozu potrvá tři až čtyři měsíce, hovoří se ale také o jeho prodloužení o rok.

Centrální letiště, nazývané Air-One, bude také zastávat funkci dobíjecího střediska pro pozemní elektrické dopravní prostředky, tedy auta, elektrokola a skútry.