Británie a Francie vyslaly k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu svá vojenská hlídková plavidla kvůli sporu o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. U přístavu St. Helier ve čtvrtek na moři protestují posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů a britský premiér Boris Johnson se rozhodl povolat námořnictvo kvůli zprávám o tom, že Francouzi plánují důležitý přístav zablokovat. Francouzští rybáři tvrdí, že chtějí pouze upozornit na nespravedlnost při rozdělování rybolovných licencí.

Spor o právo rybolovu v britských vodách u ostrova Jersey, který leží blízko pobřeží francouzské Normandie a Bretaně, trvá už delší dobu. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednávači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem. V tomto konkrétním případě jde o podmínky vydávání rybolovných licencí pro francouzské rybáře, kteří tvrdí, že úřady na Jersey bez předchozího varování zavedly pro udělení licencí nové podmínky nad rámec vyjednané dohody.

Vzájemná nevraživost se vyhrotila poté, co Francie ve středu ostrovu Jersey pohrozila odříznutím od elektřiny, pokud se spor o rybolovná práva nevyřeší. Poté rybáři ohlásili protest. Londýn zareagoval vysláním dvou ozbrojených lodí, které mají „monitorovat situaci“, uvedl server BBC.

K Jersey ve čtvrtek ráno dorazily z britského Portsmouthu vojenské lodě HMS Tamar a HMS Severn. HMS Tamar britské námořnictvo využívá teprve od ledna a pořídilo ji právě kvůli ochraně rybolovných práv v britských vodách. Obě plavidla nyní hlídkují několik kilometrů od přístavu St. Helier a zatím nijak nezasáhla. Oponenti premiéra Johnsona tvrdí, že šéf britské vlády spor vystupňoval záměrně, aby z něj udělal téma v den, kdy se v Británii koná série místních voleb, napsala agentura AP.

Francouzské námořnictvo oznámilo, že v reakci na krok Británie zamíří k Jersey rovněž dvě hlídková plavidla. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune uvedl, že se zapojením britských vojenských lodí Francie nenechá zastrašit. Mluvčí Elysejského paláce řekl, že úřady situaci pečlivě monitorují a chtějí ji uklidnit.

Jersey leží 23 kilometrů od francouzského pobřeží a zhruba šest desítek rybářských člunů odtamtud k ostrovu vyrazilo ve čtvrtek brzy ráno, uvedla agentura AFP. Jeden z organizátorů akce, zástupce sdružení normanských rybářů Hugo Lehuby, agentuře Reuters řekl, že rybáři plánují pokojný protest a nechtějí blokovat přístav ani plavidla svých kolegů z Jersey.

„Naším cílem je vyjádřit nespokojenost s omezeními, která byla přijata. Není to blokáda,“ uvedl Lehuby. „Není to válečný akt, ale protest,“ řekl agentuře AP jeho kolega Dimitry Rogoff. K Francouzům se připojily i tři rybářské lodě z Jersey.

Ministr ostrova Jersey pro vnější vztahy Ian Gorst v prohlášení uvedl, že se se zástupci protestujících rybářů setká, aby „si vyslechl jejich obavy ohledně rybolovných práv“, uvedla agentura Reuters.

Ostrov Jersey je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím. Žije na něm asi 108 tisíc lidí. Kvůli geografické blízkosti s Francií ostrov spoléhá na dodávky elektřiny z Francie pomocí podmořských kabelů. Francouzská ministryně pro rybolov Annick Girardinová zmínila jako jedno z možných odvetných opatření v případě pokračujícího sporu i odříznutí Jersey od dodávek elektrické energie.