Díky teniskám Yeezy, které začal navrhovat před více než deseti lety, se stal kontroverzní americký raper Kanye West dolarovým miliardářem. Výrazné boty, na kterých spolupracoval nejdřív s Nike a později s Adidasem, se totiž rychle staly kultovní záležitostí. A už brzy by se mohl vůbec první pár těchto populárních bot stát i nejdráž vydraženými teniskami světa. 

Rekord by mohl připadnout Nike Air Yeezy první generace, ve kterých West vůbec poprvé vyrazil na veřejnost, konkrétně na padesátý ročník předávání cen Grammy v roce 2008. Tenisky se nyní chystá dražit aukční síň Sotheby’s, a i když zatím nezveřejnila přesnou vyvolávací cenu, odhaduje, že se bude pohybovat nad jedním milionem dolarů. Což je meta, kterou zatím žádné tenisky nepřekonaly. On-line aukce by měla proběhnout na konci dubna v Hongkongu.

Yeezy platí za kultovní značku a tomu odpovídá předpokládaná vysoká vyvolávací cena. „Tento konkrétní pár byl zcela zásadní pro vývoj řady Yeezy. Ta se rychle stala jednou z nejdůležitějších lifestylových značek v historii,“ řekl pro CNN Style Brahm Wachter, vedoucí streetwearu a moderních sběratelských předmětů v Sotheby's. Pár ve Westově americké velikosti 12 (odpovídá evropské velikosti 45,5) dal do dražby sběratel tenisek Ryan Cheng.

Dotčený pár je navíc unikátní v tom, že se jeho design nikdy nezačal vyrábět. Samotné tenisky se ale v roce 2017 objevily v nabídce exkluzivního streetwearového obchodu Fight Club, který je prodal za 100 tisíc dolarů. Doposud byl nejdražším vydraženým párem tenisek Nike Air Jordan 1 z roku 1985 podepsaný Michaelem Jordanem. Minulý rok je vydražila aukční síň Christie’s za 615 tisíc dolarů.  

Spolupráce s Yeezy je považována za nejúspěšnější kooperaci mezi výrobcem sportovních potřeb s nesportovcem. Od roku 2009, kdy se na trh dostala první limitovaná edice této řady, stoupla hodnota značky až na 4,7 miliardy dolarů. V roce 2013 ji od Nike koupil a spolupráci s Westem převzal Adidas. 

Yeezy už dlouho nevytváří pouze tenisky, ale produkuje i řady sportovního a volnočasového oblečení. Nyní chystá dlouhodobou spolupráci s americkou značkou Gap a nová kolekce by měla vyjít ještě v první polovině tohoto roku. 

Související
Související