Ďábelskými teniskami s kapkou lidské krve na sebe upoutala pozornost skupina amerických umělců vystupujících pod jménem MSCHF. Společně s obrovským zájmem o novou kolekci Nike přinesly nové boty výtvarníkům i žalobu od této známé americké sportovní značky. Umělci v čele s populárním raperem Lil Nas X totiž vyrobili tenisky bez jejího vědomí.

Nike navíc za „svůj“ nový model schytává neoprávněnou a nevyžádanou vlnu kritiky – celý design ďábelských tenisek totiž odkazuje na Satana. A to nejen červenočernou barvou, ale i pentagramem nebo nápisy 666 a Lukáš 10:18. Číslo 666 je tradičním symbolem Satana a zároveň přesně tolik kusů daného modelu umělci poslali do prodeje. A podle BBC se všechny kusy vyprodaly během minuty.

Nápis „Luke 10:18“ odkazuje na evangelium podle svatého Lukáše, které je součástí Nového Zákona. V dané části Bible doslova stojí: „Viděl jsem, jak Satan spadl z nebe jako blesk.“ Na evangelium odkazuje i pořizovací cena tenisek, kterou umělci stanovili na 1018 dolarů (přes 22 tisíc korun).

Pobuřující nápad se zrodil v hlavách brooklynských umělců a měl navázat na videoklip rapera Lil Nas X, který za necelý týden od vydání nasbíral na YouTube již přes 60 milionů zhlédnutí. Biblické motivy a analogie nebe a pekla či hada a jablka pokušení se prolínají celým klipem. V něm mimo jiné provokativně tancuje na Satanově klíně, plácá jej po krku a sebere mu rohy, přičemž se on sám stává vládcem pekla.

Umělci k designu boty použili původní model značky Nike Air Max 97s. A americký výrobce oblečení a obuvi tvrdí, že bez jeho souhlasu. Podle žaloby podané k okresnímu soudu v New Yorku neautorizované boty pravděpodobně způsobí zmatek a vytvoří pomýlené spojení mezi produkty MSCHF a Nike, značka Nike utrpí především škodu, než že by získala popularitu.

Americký výrobce sportovního oblečení vyžaduje od soudu okamžité zastavení dodávek neautorizovaných bot ke kupujícím. Žaloba totiž obsahuje i tvrzení, že pohoršení lidé na sociálních sítích vyzývají k bojkotu značky, ačkoliv ona s nimi nemá vůbec nic společného. Celá žaloba přitom míří pouze na skupinu MSCHF, raperovo jméno v žalobě zmíněno není.

Podle Alexandry J. Robertsové, která učí obchodní právo na Univerzitě v New Hampshire, má Nike na žalobu právo. „Spotřebitelé mohou být mylně přesvědčeni, že satanské boty jsou schváleny společností Nike. Firma může také namítnout, že prodej těchto bot a spojení její značky se satanskými symboly poškozuje její pověst,“ uvedla právnička pro CNN.

Tenisky nevzbudily rozruch jen v legislativní rovině a právnických odděleních společností, ale i na sociálních sítích a v americké veřejnosti – převážně v té konzervativní.

Pohoršení nad módním kouskem vyjádřila na Twitteru například republikánská guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, která je známá svým katolickým vyznáním a stála za zákazem potratů v tomto státě. „Našim dětem se říká, že tento druh produktu je nejen v pořádku, ale také ,exkluzivní'. Ale víte, co je exkluzivnější? Jejich věčná duše daná Bohem,“ uvedla v reakci na příspěvek módního twitterového účtu SAINT.

Znepokojení nad rapovou skladbou i samotnými teniskami vyjádřil také americký režisér hudebních videoklipů Robby Starbuck, bývalý starosta New Yorku Rudy Guiliani dokonce ve svém pořadu Common Sense (Zdravý rozum) označil celou „satanskou akci“ za koncentrovaný nátlak na dětské posluchače k ovlivňování jejich rozhodování a myšlení.

Americký raper reagoval v tomto týdnu na zvýšenou kritiku a oznámenou žalobu přidáváním reakcí a memů na své sociální sítě, některé z příspěvků však ze své zdi odstranil. Řada lidí ovšem zpěváka dále obdivuje. „Chtěl jsem podpořit černošského homosexuála, který se snaží ukázat na svůj příběh v zemi, která je z většiny křesťanská a v současné době řeší řadu problémů spojených s černochy. Jaký je lepší způsob podpory než si koupit tyto boty, na kterých daný zpěvák spolupracoval?“ řekl BBC Joseph Rasch z Tennessee, který si boty za 1080 dolarů pořídil a doufá, že je někdy vůbec uvidí.

Umělecká skupina MSCHF stojící za kontroverzními teniskami vznikla v roce 2016. Za svou krátkou historii stihla veřejnost pobouřit například i Ježíšovými botami, kdy stejný model tenisek Nike, který nyní upravila na Satanovy boty, doplnila krucifixem a kapkou svěcené vody z posvátné řeky Jordán. V únoru letošního roku zase skupina upoutala pozornost zničením kvalitních kabelek Birkin od firmy Hermés, ze kterých následně vytvořila kolekci pantoflí, jejichž cena sahala až k 76 tisícům dolarů (přes 1,6 milionu korun).

Související