Již více než 1000 lidí bylo v sobotu zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři, protest na Puškinově náměstí v Moskvě začal ve 14:00 místního času (12:00 středoevropského času). Reportéři agentury Reuters účast v metropoli odhadli na nejméně 40 tisíc lidí, ruské úřady hovoří o 4000 demonstrantů. Mezi zadrženými v Moskvě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová, uvedl Reuters.

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Tisíce lidí vyšly dnes do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali "Svobodu Navalnému!", "Svobodu politickým vězňům!" či "Putin je lhář!". Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo zadrženo již 1090 lidí.

Aktivisté podle AFP zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při sobotních zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. Podle serveru DownDetector byly také v Rusku zaznamenány výpadky mobilních služeb a internetu. Jejich rušení někdy využívají ruské úřady k tomu, aby zkomplikovaly odpůrcům komunikaci. Na mnoha místech museli demonstranti čelit mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.

Ruské ministerstvo vnitra uvedlo, že do protestu v Moskvě se dnes zapojily asi 4000 lidí, reportéři agentury Reuters účast odhadli na nejméně 40 tisíc osob. Množství z nich policisté zatkli, včetně manželky Navalného Julije, která to napsala na Instagramu, když byla odvážena policejním vozem.

Zadržena byla i Ljubov Sobolová, právnička a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí. Ta byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již ve čtvrtek, následně ale byla tato žena, která má malé dítě, propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení.

Moskevská policie předem varovala, že jakákoli nepovolená shromáždění "bez prodlení potlačí", a kolem Puškinova náměstí postavila zátarasy. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin odsoudil plánování "nepřijatelných" demonstrací v době, kdy se země potýká s epidemií koronaviru. Někteří z demonstrantů v Moskvě házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako "Já se nebojím" či "Ne diktatuře".

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.