Složení slibu věrnosti z úst nového, 46. prezidenta USA, ve středu už nic nebránilo. Joe Biden tak učinil v Kapitolu, kde teprve před dvěma týdny dav příznivců jeho předchůdce ve funkci, republikána Donalda Trumpa, násilně zaútočil na americký Kongres. Jeho nástupce chce Ameriku sjednotit a uzdravit, svůj projev však přednesl do prázdna. Na místě mu naslouchali jen příslušníci Národní gardy v neprůstřelných vestách a se samopaly, kteří dohlíželi na pořádek. Panovaly totiž obavy z dalších násilností. 

Obrněný Washington symbolizuje obrovské rozdělení americké politiky a společnosti. Desítky milionů Američanů, takřka tři čtvrtiny republikánských voličů, Bidena nepovažují za legitimně zvoleného prezidenta. Trump, který odmítl uznat prohru, bude prvním prezidentem moderní historie USA, který se nezúčastní inaugurace svého nástupce. A jen necelá polovina všech Američanů věří, že nový prezident učiní "správná rozhodnutí pro budoucnost jejich země".

Trump už během středy opustil Bílý dům a zamířil na Floridu. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. "Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali," řekl Trump před odletem. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou. Nyní už uvažuje o založení nové strany, která by doplnila tandem hlavních dvou rivalů, demokratů a republikánů. Se svými spolupracovníky na toto téma vedl v posledních dnech debatu a založení nové strany vnímá jako jednu z možností, jak si udržet vliv i po odchodu z Bílého domu. Ve hře je název Patriot Party.

Biden se ve středu zúčastnil mše v katedrále apoštola sv. Matouše spolu s manželkou a lídry amerického Kongresu Mitchem McConnellem, Chuckem Schumerem, Nancy Pelosiovou a Kevinem McCarthym. Ceremoniál začal v 17:00 SELČ, modlitbou jej zahájil reverend Leo O’Donovan. Slib věrnosti vlajce Spojených států amerických proběhl pod vedením Andrey Hallové, hasičky ze státu Georgia. Zpěvačka Lady Gaga zazpívala americkou hymnu, vystoupila také zpěvačka Jennifer Lopezová. Biden složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, nová viceprezidentka Kamala Harrisová do rukou členky Nejvyššího soudu Sonii Sotomayorové.

Projev Joea Bidena nemohl být ve větším kontrastu k projevu Donalda Trumpa před čtyřmi lety. Slovo jednota (unity) se tam opakuje mnohokrát jako symbol americké tradice a síly. Vůči Trumpovi tam jsou narážky na boj proti rasismu. Poděkování žijícím bývalým prezidentům, kteří jsou kromě Jimmyho Cartera přítomni (a s Carterem mluvil předtím telefonem), zvýraznilo Trumpovu nepřítomnost. Biden slíbil, že bude prezidentem těch, kteří ho nevolili, stejně jako těch, kteří ho volili. Byla to velmi pokorná řeč plná odkazů na americké tradice, píše v on-line reportáži níže Martin Ehl.

Biden dále v proslovu uvedl, že Spojené státy obnoví svá spojenectví ve světě a budou spolupracovat na řešení aktuálních výzev. "Budeme partnerem pro mír," uvedl Biden. Vyzval také k národní jednotě, která je podle něj jedinou cestou kupředu. Američané by si měli podle něj opět naslouchat a respektovat se. USA se podle Bidena nacházejí v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. Země se musí spojit a bojovat proti těmto výzvám. Přesto prý Spojené státy slaví triumf demokracie: podle Bidena USA zjistily, že demokracie je křehká, dnes ale zvítězila.

Bidenovi už pogratulovali český premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman.

V 19:40 proběhl akt "Pass in Review" se členy armády. Procedura slouží jako symbol pokojného převzetí role vrchního velitele amerických ozbrojených sil. Ve 20:25 se uskutečnila návštěva národního hřbitova v Arlingtonu a slavnostní položení věnce ke hrobu Neznámého vojína. Zúčastnil se i exprezidenti Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton. Před 22:00 SELČ dorazil Biden poprvé jako prezident USA do Bílého domu. Ve 23:15 podepíše v oválné pracovně první exekutivní příkazy.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:59
On-line reportáž končí

Děkujeme, že jste s námi sledovali průběh inaugurace nově zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, a přejeme dobrou noc.

22:30
První demokratická naděje, která zůstane jen marným snem

Autokolona, kterou se nový prezident Joe Biden do Bílého domu dopravil, měla na poznávacích značkách kromě čísla 46 (Biden je 46. prezidentem USA) napsáno "Taxation Without Representation", tedy "zdanění bez zastoupení". Obyvatelé hlavního města "Washingtonu D.C.", neboli Kolumbijského distriktu, to tradičně mají na značkách jako protestní upozornění, že sice platí federální daň, ale distrikt není uznán jako samostatný stát. Starostka Washingtonu Muriel Bowserová se nyní na svém Twitteru už raduje, že prezident Biden se teď demonstrativně připojil k požadavku, aby byl distrikt uznán za 51. stát USA. Jenže to se nestane, v Kongresu by s tím museli souhlasit i republikáni, ale to neudělají. Byla by to pro ně politická sebevražda, demokraté by tím získali další dvě křesla v Senátu, která by rozložení sil zásadně ovlivnila v jejich prospěch. Tahle demokratická naděje, a to můžeme říct hned na začátku Bidenova prezidentství, zůstane marným snem.

22:18
Joe Biden dorazil poprvé do Bílého domu jako prezident

Demokrat Joe Biden krátce před 22:00 SEČ dorazil poprvé do Bílého domu jako prezident Spojených států. V prezidentské rezidenci vystřídal odchozí hlavu státu Donalda Trumpa, který se oproti zvyklostem nezúčastnil Bidenovy slavnostní inaugurace a několik hodin před slavností odletěl na Floridu. Biden plánuje před půlnocí SEČ podepsat řadu exekutivních příkazů, které zvrátí některá Trumpova rozhodnutí. Týkají se například klimatické politiky, imigrace či boje s pandemií covidu-19.

22:11
Stopka pro imigranta z Kuby za vstřícnost k imigrantům

Daniel Anýž: S nástupem do Bílého domu Joe Biden zatím nemá potvrzeného jediného člena svého kabinetu. Senát, který musí nominace schválit, v úterý začal projednávat prvních pět Bidenových lidí, ale není jasné, kdy o nich bude hlasovat. Přinejmenším jednoho kandidáta, kterým je Alejandro Mayorkas na místo ministra pro vnitřní bezpečnost, už čekají problémy. V Senátu ho chce zablokovat republikám Josh Hawley, kvůli jeho - podle Hawleyho - příliš vstřícným postojům vůči imigrantům. Sam Mayrkas přišel do USA s rodiči jako malé dítě z Kuby, odkud odešli před Castrovým režimem.

21:53
Vrací se ostrá dáma Victoria Nulandová, u které má Putin vroubek

Daniel Anýž: Mezi "starými známými", kteří působili v administrativě Baracka Obamy a nyní se vracejí, je i Victoria Nulandová. Za Obamy vedla na ministerstvu zahraničí odbor Evropy a Eurasie, nyní by měla být na tomto ministerstvu politickou náměstkyní. Kromě jiného je to další potvrzení, že Bidenova administrativa bude velmi ostražitá vůči Putinově Rusku. Moskva má i vůči Nulandové velký osobní "vroubek". V roce 2014, na začátku války na Ukrajině, Rusové odposlouchávali a zveřejnili její telefonní hovory. Manželem Nulandové je historik Robert Kagan, což bylo za Obamy zdrojem velkých washingtonských spekulací. Kagan je v zahraniční politice neokonzervativec, v médiích Obamovu politiku kritizoval, ale podle washingtonských novinářů se přes svoji manželku na některých rozhodnutích podílel.

21:51
Po jaderném kufříku i twitterový účet

Martin Ehl: Joe Biden sice používá chytrý telefon, ale není fanatikem přímé komunikace s voliči jako jeho předchůdce. Po Trumpových eskapádách na Twitteru se tak důležitou stala jinak banální zpráva, že firma Twitter převedla oficiální účet @POTUS do rukou Bidenova týmu. 33 milionů sledujících tento oficiální účet hlavy státu dostane zprávu, že @POTUS má nové správce s možností přepnout na Bidenův vlastní prezidentský účet. Bidenovi lidé z toho jsou trochu nesví, protože něco takového se v roce 2017 nedělo. Nicméně: "Jedna z hezkých věcí na Joe Bidenovi je, že se opravdu nemůže už méně zajímat o sledující na Twitteru. Nebo o Twitter!" napsal Rob Flaherty, Bidenův člověk přes sociální sítě, kde jinde než na Twitteru.

21:48
K impeachmentu Trumpa je třeba 17 republikánských hlasů

Daniel Anýž: Velkým politickým thrillerem nejbližších dní bude další vývoj s impeachmentem Donalda Trumpa. Prezidentovi Bidenovi to spíše komplikuje situaci, protože Senát se tím bude muset zabývat na úkor projednávání aktuální, urgentní agendy. Biden ze všeho nejdříve potřebuje schválit členy svého kabinetu. A pak je zde kardinální otázka, zda se v Senátu může najít nejméně 17 republikánů, které by demokraté potřebovali k potvrzení ústavní žaloby na Trumpa a na jeho zpětné, tedy nyní už čistě formální, odvolání z funkce. Američtí komentátoři si spíše myslí, že republikáni pro to ruku nezvednou.

21:31
Nejlevicovější program od Rooseveltových časů

Když Joe Biden před 12 lety vstupoval do Bílého domu jako viceprezident Baracka Obamy, americká ekonomika prožívala nejhorší hospodářskou krizi od třicátých let minulého století. Nyní si už jako prezident může své tehdejší pocity oživit, ale s jedním rozdílem − současná krize způsobená pandemií koronaviru je z hlediska propadu ekonomiky a nárůstu nezaměstnanosti ještě horší, než byla ta, které po Obamově boku čelil. Objevují se proto srovnání mezi Bidenem a Franklinem Delano Rooseveltem, prezidentem, který od roku 1933 v zájmu překonání tehdejší velké hospodářské krize prosadil řadu do té doby zcela bezprecedentních opatření. A Biden podle mnohých komentátorů do Bílého domu přichází s nejlevicovějším programem od Rooseveltových časů. Více čtěte v textu Ondřeje Housky.

21:25
Téměř dvou bilionová pomoc

Daniel Anýž: Další návrh, který Biden okamžitě zašle do Kongresu, bude finanční balík ve výši 1,9 bilionu dolarů na zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Jeho součástí bude i návrh na zvýšení federální minimální mzdy na 15 dolarů za hodinu, což je dvojnásobek současného stavu. Pro řadu republikánů je to klasický požadavek levice a je možné, že právě kvůli tomu nebudou ochotni pro celý velký balík zvednout ruku. Demokraté by se pak sice pokusili prosadit návrh jen svojí křehkou většinou, kde klíčovým hlasem by byl hlas viceprezidentky Harrisové, ale jako začátek "jednotné" Ameriky, o které mluví nový prezident Biden, by to moc dobrý signál nebyl.

21:20
Prezidentský tým: Prohlédněte si nejdůležitější lidi, kterými se obklopil Biden. Mnozí pracovali pro Obamu

První žena na pozici americké viceprezidentky či historicky první zástupkyně původních obyvatel Ameriky v kabinetu prezidenta. V naší infografice vám představujeme tým, který poskládal nový prezident USA Joe Biden.

ŽIVĚ: Biden přebírá Bilý dům i rozhádanou Ameriku. Dokáže ji usmířit?