Dosluhující americký prezident Donald Trump, který už opustil Bílý dům a odjel na Floridu, se rozhodl omilostnit svého bývalého poradce a hlavního stratéga Steva Bannona, který čelil obvinění z podvodu v souvislosti se sbírkou na stavbu zdi na hranici s Mexikem. S odvoláním na představitele Bílého domu to napsal americký list The New York Times (NYT). Televize CNN s odkazem na své zdroje upozorňuje, že nejde o konečné rozhodnutí, dokud Trump nepodepíše příslušné dokumenty. Podle agentury Reuters Trump naopak neomilostnil sebe sama či svého právníka Rudyho Giulianiho. Podle dřívějšího zjištění NYT z tohoto týdne nashromáždili Trumpovi blízcí spolupracovníci desítky tisíc dolarů - a možná i mnohem víc - za to, že slibovali lidem Trumpovu milost.
Ve chvíli, kdy bylo jasné, že Trump už výsledek voleb nezvrátí a bude muset z Bílého domu odejít, se začaly přímluvy za omilostnění hromadit. Podle deníku si například Brett Tolman, bývalý federální prokurátor, který radí prezidentům ohledně milostí a snížení trestů, přišel v posledních týdnech na desítky tisíc dolarů.
Podobně se jako někdo, kdo zařídí odsouzeným zločincům milost, prezentoval i bývalý prezidentův osobní právník John M. Dowd. Ten se také nejspíše zasadil o snížení trestu obchodníkovi a sportovnímu sázkaři Billymu Waltersovi.
Trump v posledních hodinách před odchodem z Bílého domu omilostnil dohromady 143 lidí. Mezi nimi byli například tři prominentní republikáni Rick Renzi odsouzený za úplatky, Robert Hayes za lhaní FBI a Randall Cunningham, který si vzal úplatek 2,4 milionu dolarů. Bannon byl ale obzvlášť viditelný. Podle NYT Trump v úterý telefonicky s Bannonem hovořil. Milost byla popsána jako preventivní krok, který by v praxi zrušil obvinění Bannona, pokud by byl usvědčen.
Bannon byl obžalován v srpnu, že společně s dalšími třemi osobami podvedl dárce v souvislosti se sbírkou na stavbu zdi na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem. Vyšetřování podle federálních prokurátorů na Manhattanu ukázalo, že statisíce dolarů ze zisků dárcovské iniciativy navzdory slibům Bannona a dalších putovaly na jejich osobní výdaje. Bannon byl z vazby propuštěn na kauci pěti milionů dolarů a na kauci jsou na svobodě také zbylí tři obvinění, kteří museli odevzdat pasy. U soudu Bannon trval na své nevině.
Trump přemýšlí, jak si udržet vliv po odchodu z Bílého domu. Zvažuje založení vlastní strany
Omilostnění Bannona je obzvlášť pozoruhodné, jelikož byl obžalován, ale nebyl dosud odsouzen. Naprostá většina prezidentských milostí a zmírnění trestů se v minulosti týkala lidí, kteří byli obžalováni a odsouzeni.
Bílý dům podle NYT plánoval zveřejnit seznam lidí, které Trump omilostnil, už dříve v úterý, ale debata ohledně omilostnění Bannona, jenž veřejně podporoval Trumpovu snahu zabránit potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, prý byla příčinou zpoždění.
Udílení milostí však nebylo jediné, co chtěl Donald Trump před opuštěním úřadu prezidenta stihnout. Několik hodin před odchodem z funkce nařídil odtajnění souboru dokumentů souvisejících s operací Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) kolem ruských snah ovlivnit americké volby v roce 2016. Žádné spisy však ihned zveřejněny nebyly a nebylo jasné, jaké materiály konkrétně Trump odtajnil. Prezident také v noci na středu zneplatnil dekret o etickém slibu členů své administrativy, v němž se tito činitelé zavazovali, že pět let nebudou provozovat lobbistické aktivity na bývalých pracovištích.
Vyšetřování možného ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016 bylo prakticky celé uplynulé čtyři roky terčem Trumpovy kritiky. Končící prezident dlouhodobě tvrdí, že šlo o pouhou snahu Demokratické strany a jejích spojenců zbavit jej funkce, a vyšetřování označoval za "kachnu" nebo hon na čarodějnice.
V novém prohlášení uvedl, že odtajněný text byl částečně zredigován, aby jej bylo možné zveřejnit. "Vyhodnotil jsem, že materiály v tom spisu by měly být odtajněny v co největším rozsahu," citoval deník NYT z komuniké hlavy státu.
Jakou část dokumentů FBI nařídil Trump odtajnit nicméně podle amerických médií bezprostředně nebylo jasné. Prezident uvedl, že se jeho rozhodnutí opírá o výsledky přezkumu ministerstva spravedlnosti z 30. prosince. Ministerstvo mu podle něj předalo šanon dokumentů, které dosud nebyly odtajněny. FBI se zveřejněním nesouhlasila a uvedla, že by dokumenty alespoň měly být zredigovány. Rovněž nebylo jasné, kdy budou nově odtajněné dokumenty zveřejněny.
Web Politico označil Trumpovo rozhodnutí za odklon od jeho dřívějších tvrzení, že odtajní veškeré dokumenty související s vyšetřováním, které vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Podle NYT se uvolnění dokumentů zdálo být posledním pokusem prezidenta vyřídit si účty s FBI a zpochybnit výsledky práce tooto úřadu.
Mueller a jeho tým události kolem prezidentských voleb zkoumali skoro dva roky a vyšetřovali přitom řadu členů Trumpova volebního štábu, z nichž někteří následně putovali za mříže. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Rusko vyvíjelo systematickou snahu s cílem ovlivnit volby ve prospěch Trumpa, nenašli však dostatek důkazů na obvinění jeho kampaně ze zločinného spiknutí s ruskými aktéry.
Americká média si všímají i dalšího prezidentova opatření učiněného těsně před koncem jeho mandátu. Trump pozdě večer zrušil platnost dekretu, který podepsal v lednu 2017 a který stanovoval etický slib pro vládní pracovníky jmenované od jeho nástupu do Bílého domu. Členové administrativy se v něm mimo jiné zavazovali, že po dobu pěti let od odchodu z funkce se nebudou zapojovat do lobbistických aktivit cílících na úřady, kde předtím působili.
Nyní ale budou vládní činitelé od tohoto závazku osvobozeni, informovala agentura AP. "Zaměstnanci a bývalí zaměstnanci, na něž se vztahují závazky v Exekutivním příkazu 13770, nebudou od poledne 20. ledna 2021 těmto závazkům podléhat," uvádí nové Trumpovo nařízení.
Reportérka veřejnoprávního rozhlasu NPR Tamara Keithová na twitteru podotkla, že něco podobného udělal na konci svého úřadování i prezident Bill Clinton. Trump údajně v roce 2016 jeho počínání hodnotil slovy: "Zmanipuloval systém cestou ze dveří."
Trump po 08:00 místního času (14:00 SEČ) opustil sídlo amerických prezidentů. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ). "Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali", řekl Trump před odletem. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist