Polská a maďarská vláda podle očekávání v pondělí zablokovaly schválení rozpočtu Evropské unie na roky 2021 až 2027 a v létě vytvořeného fondu obnovy po pandemii. Oběma vládám se nelíbí, že čerpání peněz by mělo být svázané s dodržováním podmínek právního státu. V této oblasti Varšava i Budapešť vedou dlouho spory s Evropskou komisí. 

V případě Maďarska jde o tradiční hru premiéra Viktora Orbána, kdy se do poslední chvíle snaží vyjednat kompromis, který by byl výhodný pro podnikatele spojené s jeho vládní stranou Fidesz. Až dosud Orbán většinou v podobných otázkách na poslední chvíli ustoupil, hlavně po jednání se svými německými partnery. A Německo nyní Evropské unii předsedá, takže se dalo čekat, že Orbánem ohlášené veto se podaří v rámci vyjednávání odstranit relativně rychle.

Mnohem nesrozumitelnější pro zahraničního a i řadu domácích pozorovatelů je veto polské, zabalené do podobné rétoriky, jako je to maďarské. Podle toho, jak se vládní špičky ve Varšavě v posledních dnech vyjadřují, je polské rozpočtové blokování do velké míry výsledkem vnitřního souboje ve vládním konzervativním táboře.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se