Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.
Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a Tut.by.
Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.
Desítky tisíc lidí se v neděli sešly na demonstraci v centru Minsku, kde se stejně jako v dalších běloruských městech již padesátý den protestovalo proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury i běloruský server Tut.by. V hlavním městě policie zadržela nejméně deset lidí a podle aktivistů, které cituje agentura Reuters, v celé zemi ve vazbě skončilo nejméně 53 osob.
Nedělní protestní akce se konaly pod heslem Národní inaugurace skutečného prezidenta - opravdovou hlavou státu je podle Lukašenkových odpůrců opoziční kandidátka v srpnových volbách Svjatlana Cichanouská.
V Minsku v neděli protestní průvod prošel mimo jiné po okružní třídě Mašerava. Podle agentury AFP se na demonstraci sešlo zhruba 50 tisíc lidí. Někteří z nich skandovali "Svjata je prezidentka". Lidé demonstrovali také v dalších běloruských městech; například v Gomelu či Mohylovu na východě země podle agentury AFP policie protestující rozháněla slzným plynem a zábleskovými granáty. Podle agentury DPA se objevily informace i o nasazení vodních děl.
Motto nedělních demonstrací, které označuje Cichanouskou za pravou prezidentku, je reakcí na Lukašenkovo nedávné uvedení do úřadu. Prezidentskou přísahu složil dlouholetý běloruský vůdce 23. září, přestože mnozí Bělorusové označují výsledek srpnových voleb za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Za skutečnou vítězku voleb běloruská opozice považuje právě Cichanouskou.
Organizace na ochranu lidských práv Vjesna uvedla, že bezpečnostní složky po celé zemi v neděli zadržely nejméně 53 lidí. Už dříve ruská agentura Interfax informovala o deseti zadržených v Minsku. V sobotu ve vazbě podle běloruského ministerstva vnitra skončilo 150 osob. Úřady uvedly, že 116 z nich zůstane ve vazbě až do soudního projednání možného porušení zákona, napsal běloruský server Tut.by.
Mezi sobotními zadrženými jsou převážně ženy, které se účastnily ženské protestní akce. Podle médií demonstrantky násilně odváděli a nutili nastupovat do mikrobusů příslušníci bezpečnostních oddílů bez jakéhokoli označení.
Nesouhlas s Lukašenkovým režimem před svojí pondělní návštěvou Lotyšska a Litvy vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. "Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít," citoval ho týdeník Le Journal du Dimanche. "To, co se děje v Bělorusku, je příkladem krize moci, autoritářské moci, která nedokáže přijmout logiku demokracie a je závislá na síle," prohlásil Macron. Francouzský prezident také uvedl, že obdivuje odvahu účastníků běloruských protestů.
Alexandr Lukašenko potají složil prezidentskou přísahu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist