Americká softwarová společnost Oracle získá 20procentní podíl v nové americké firmě, která bude provozovatelem aplikace TikTok a bude mít globální působnost. Plán je součástí dohody, která by měla zajistit, že TikTok bude moci ve Spojených státech fungovat i nadále. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedl server CNBC. Prezident Donald Trump by měl rozhodnout o osudu TikToku v následujících 24 až 36 hodinách. Aplikaci na sdílení krátkých videí TikTok nyní vlastní čínská společnost ByteDance.

Američtí investoři, tedy včetně Oraclu, by v novém podniku měli dohromady mít nejméně 60 procent akcií, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Nový podnik se bude jmenovat TikTok Global a Američané budou tvořit i většinu správní rady, včetně pozice generálního ředitele. O návrzích ve středu jednali činitelé amerického ministerstva financí.

Zatím ale není jasné, zda bude Trump s těmito návrhy souhlasit. Ve středu totiž řekl, že se mu nelíbí myšlenka, aby měli američtí investoři v nově vytvořeném podniku jen menšinový podíl. "Mohu vám říct, že koncepčně se mi to tak nelíbí," prohlásil prezident. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows ve čtvrtek řekl, že Trumpova administrativa záležitost ještě posuzuje. Pokud by TikTok po vstupu Oraclu zůstal převážně pod vlivem Číňanů, nebylo by to v souladu s prezidentovými požadavky, dodal.

Trump v srpnu pohrozil, že aplikaci TikTok v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. TikTok nicméně tvrdí, že data o uživatelích z USA by s čínskou vládou nesdílel.

Společnost ByteDance podle informací z posledních dnů americké aktivity TikToku neprodá. Oracle tento týden potvrdil, že místo toho uzavře s firmou ByteDance partnerství a pokusí se tak společně aktivity TikToku v USA zachránit. Podle zdrojů CNBC bude s Oraclem na transakci spolupracovat americký maloobchodní řetězec Walmart, jehož šéf Doug McMillon by tak měl získat křeslo v nové správní radě amerických aktivit TikToku.

Američtí investoři teď mají 40procentní podíl ve společnosti ByteDance, tedy současném majiteli platformy TikTok. Mezi investory jsou například i firmy Sequoia Capital a General Atlantic. Pokud se vezme v úvahu investice Oraclu a Walmartu do nové společnosti TikTok Global, budou mít američtí investoři výraznou většinu, potvrdil zdroj Reuters. Zatím není jasné, kolik Oracle za podíl v nové firmě zaplatí. Oracle ani ministerstvo financí se k obsahu dosavadních jednání nevyjádřily.

Trump už ve středu upustil od záměru požadovat za umožnění transakce velkou částku peněz. Uvedl, že jeho právníci mu sdělili, že takový postup by byl nezákonný. "S úžasem zjišťuji, že to není povoleno," řekl Trump. "Když jsou ochotni zaplatit vládě velkou částku, není jim to dovoleno, protože neexistuje žádná legální cesta, jak to udělat," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist