Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I, který v úterý v Berlíně jednal s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem. Peking považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny. Maas se Česka zastal, když řekl, že hrozby do politiky nepatří a že od mezinárodních partnerů očekává vzájemný respekt.
"Tchaj-wan je čínským teritoriem," řekl Wang. "A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat," uvedl ministr s tím, v opačném případě by to znamenalo vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.
"Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit," prohlásil Wang, který během tiskové konference opakovaně zdůraznil nutnost dodržování principu jedné Číny.
Vystrčil kritiku odmítl. "Nevím, co je červená čára, já jsem nic nepřekročil. Já jsem se slušně vyjádřil o tom, že si myslím, že si Tchaj-wan zaslouží podporu, pokud chce, aby na ostrově Tchaj-wan byla svoboda a demokracie," řekl českým novinářům v Tchaj-peji. Česko má podle něj s Čínou vyjednáno, že má právo na vlastní politiku jedné Číny. "Já jsem přesvědčen, že návštěva druhého nejvyššího činitele na Tchaj-wanu neporušuje politiku jedné Číny tak, jak ji má (definovanou) Česká republika," poznamenal. Pokud by podle něj v nějakém závazném dokumentu bylo napsáno, že druhý nejvyšší ústavní činitel na Tchaj-wan nemá jezdit, respektoval by to. "Dokonce v České republice to máme tak, že ta vlastní interpretace politiky jedné Číny je různá podle toho, kdo ji zrovna interpretuje," prohlásil.
Maas řekl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou. "Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří," prohlásil. Zároveň označil za důležité, že EU chce v zahraniční politice i v případě Číny postupovat v úzké soudržnosti. Maas rovněž řekl, že v úterý o kauze hovořil s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.
Maas také Čínu vyzval k odvolání sporného bezpečnostního zákona pro Hongkong a co nejrychlejšímu uspořádání voleb na tomto autonomním území.
Solidaritu s Českem vyjádřila také Francie. Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi EU a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu. Výhružky Česku odsoudila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie za Česko postavila. Gregorová v otevřené výzvě žádá, aby Borrell dal svým čínským protějškům najevo, co znamená evropská solidarita.
Premiér Andrej Babiš označil Wangovo vyjádření za nemístné a nepatřičné. Podle české opozice je vyjádření šéfa čínské diplomacie absolutně nepřijatelné. Místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že je nutné odvolat čínského velvyslance v Česku.
Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun v noci na úterý SELČ naopak udělil Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu. Vystrčil za udělení medaile poděkoval a s odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho tchajwanským zákonodárcům řekl: "Jsem Tchajwanec." Na tiskové konferenci následně odmítl, že by návštěvou Tchaj-wanu porušil politiku jedné Číny.
Jou poznamenal, že úterní udělení medaile za parlamentní diplomacii je první v tomto volebním období tchajwanského parlamentu. Vystrčilovi poděkoval za to, že na Tchaj-wan přijel, a to i přes "odpor mocností". Cesta podle něj podporuje univerzální hodnoty svobod. Jou přitom ocenil Česko jako zemi, která vystupuje proti autoritářství a útlaku.
Vystrčil řekl, že medaili vnímá jako ocenění celého českého Senátu, kterému poděkoval za podporu. Zopakoval také, že Senát považuje za nejdemokratičtější českou instituci.
Čína je proti Vystrčilově návštěvě Tchaj-wanu
Na následné tiskové konferenci se Vystrčil vyjádřil k čínské kritice jeho návštěvy. Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí řekl, že český představitel zaplatí vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. "My jsme přesvědčeni, že na základě uzavřených dohod návštěva nijak neporušuje politiku nebo princip jedné Číny, tak jak ho vnímá a jak je vlastní České republice," řekl Vystrčil na novinářský dotaz. "My se v žádném případě nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem," doplnil. Odmítl, že by se cestou proti někomu vymezoval. "Jsme tady proto, abychom sdíleli stejné hodnoty a abychom navázali vzájemně výhodnou ekonomickou, hospodářskou, vědecko-výzkumnou spolupráci a abychom potvrdili, že jsme suverénní, samostatnou zemí," řekl Vystrčil.
Po rozpacích oživení. Na Tchajwance jsme museli přitlačit, přiznal Vystrčil
Kvůli pondělním slovům šéfa čínské diplomacie na Vystrčilovu adresu si hned v pondělí náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa na Petříčkův pokyn předvolal čínského velvyslance v Česku. Tlapa označil prohlášení čínského ministra za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace. Podle velvyslance Čang Ťien-mina podpořil Vystrčil separatistické síly a aktivity spojené s nezávislostí Tchaj-wanu.
Fofrem se omluvte! Novotného dopis Číně zaujal i na Tchaj-wanu
Na vyjádření čínského ministra zahraničí zareagoval i starosta městské části Praha-Řeporyje a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný (ODS). Na čínskou ambasádu zaslal dopis, ve kterém nazývá čínské představitele bezohlednými kašpary a požaduje omluvu. V dopise rovněž kritizuje premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, kterého nazývá čínským žoldákem.
Dopis vzbudil značný ohlas v zahraničí, informovaly o něm například tchaj-wanské noviny Taiwan News a objevil se mezi nejpopulárnějšími příspěvky v sekci World News sociální sítě Reddit. Živě se o něm diskutuje také na Twitteru, kde Novotného řada uživatelů chybně považuje za starostu celé Prahy.
Není to poprvé, co se Pavel Novotný pustil z pozice starosty městské části do mezinárodní politiky. Podobně reagoval již loni v listopadu na ruskou kritiku jeho plánu postavit pomník Vlasovcům. Nyní už typicky svérázný dopis tehdy adresoval přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi.
A great letter by #Prague Mayor @PavelNovotnak to #China’s Foreign Minister as a reply to China's threats against the #CzechRepublic due to the visit of the Senate head to #Taiwan
— Indo-Pacific News (@IndoPac_Info) September 1, 2020
Really a must read👍
Original letter on the left, translation on the right 👇 pic.twitter.com/iCiexOvOpA
Čína je proti Vystrčilově návštěvě Tchaj-wanu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist