Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. Podle prohlášení, které v pondělí podle agentury Reuters zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, to řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že vyjádření je za hranou a že se hodlá ohradit. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho označil za nemístné a nepatřičné.

"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Vystrčila prohlášení čínského ministra zahraničí mrzí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi, řekl v pondělí v Tchaj-peji českým novinářům a dodal, že cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat.

Podle Vystrčila je Wangovo prohlášení podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v pozůstalosti Kubery. Čínská ambasáda se v něm ostře vymezovala proti jeho plánované cestě na Tchaj-wan.

"Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení," řekl Vystrčil českým novinářům. "Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi," dodal.

Babiš se k záležitosti vyjádřil na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku. Uvedl, že o záležitosti mluvil s ministrem zahraničních věcí Petříčkem, který ho do Slovinska doprovázel. "Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země," uvedl Babiš ke schůzce velvyslance s náměstkem Martinem Tlapou, která se uskutečnila dnes po poledni. "Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou," řekl Petříček.

"Pozice vlády je dlouhodobě neměnná. Naše vláda, stejně jako všechny předchozí, má politiku jedné Číny. Proto jsem předsedovi Vystrčilovi nemohl cestu na Tchaj-wan doporučit. I tak to komunikujeme s čínskou stranou, že na české politice vůči Čínské lidové republice se nic nemění. Samozřejmě ta vyjádření ze strany čínského ministra zahraničních věcí vnímám jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé. Takto přímočará a příkrá slova se skutečně v diplomacii nepoužívají," poznamenal také šéf české diplomacie.

"Já se proti tomu rozhodně hodlám ohradit. Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat," dodal Petříček. Později v pondělí pověřil Petříček svého náměstka Martina Tlapu, aby si předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina již nyní. Ministerstvo to uvedlo na svém webu. Tlapa prohlášení Wanga I, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny, označil za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

"Nechtěl jsem čekat až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří," uvedl na twitteru ministr Petříček.

Vyjádření čínského šéfa diplomacie kritizuje také opozice. "Je to zcela nepřijatelný výrok a reakce na něj tomu musí odpovídat. Mentalita Číny, kdy nás nevnímá jako suverénní stát a jedná s námi z pozice síly, je neakceptovatelná. Předseda Vystrčil reprezentuje svou návštěvou suverénní parlamentní politiku, plně ho v dané věci podporuji. Je potřeba ukázat, že jsme zemí, kterou reprezentují její svobodně zvolení politici. Doufám, že tento postoj bude jasně prezentovat i ministr Petříček," napsal ČTK předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan.

"Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace," poznamenal na twitteru Bartošek.

Za nehorázné považuje vyjádření Wanga I též předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo," uvedla v tiskovém komentáři s narážkou na to, že premiér Babiš a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v březnu osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.

"Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhrůžky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné," poznamenal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Premiér se k věci příliš nevyjadřoval. "Čína reaguje obvykle stejně, co se týká Tchaj-wanu. My jsme s panem ministrem o tom mluvili a pokud vím, tak jsme se domluvili, že pan ministr si pozve čínského velvyslance," uvedl Babiš na dotaz novinářů.

Za cestou na Tchaj-wan stojí USA, píše čínsky list

S kritikou se v pondělí opět připojil také čínský státní deník Global Times, který zopakoval tvrzení Pekingu, že za touto cestou stojí Spojené státy. Vystrčila označil list za oportunistu, který porušuje diplomatická pravidla a snaží se zviditelnit.

"Během posledních dvou let Spojené státy zásadně změnily politiku vůči Číně, začaly na Čínu útočit a pobízet své evropské spojence, aby se zapojili do nové studené války proti Číně," píší Global Times v pondělním úvodníku s tím, že právě tento americký postoj se stal podnětem pro Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan.

"Před několika lety by neměl tu drzost vzepřít se návštěvou Tchaj-wanu principu jedné Číny. To je nová nepříjemná realita - USA budou vždy schopny najít v jistých zemích síly, které podpoří jejich záměr vytvořit frontu proti Číně. Vystrčil tak nemusí být posledním oportunistou, který poruší pravidla v otázce Tchaj-wanu," podotýkají Global Times, podle nichž je Vystrčilova návštěva na Tchaj-wanu svou podstatou "zlomyslná".

"Vystrčil tvrdí, že svou cestou na Tchaj-wan podporuje demokracii, a český Senát obvinil Čínu, že odporem vůči cestě se vměšuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jedná se o naprosto zvrácenou logiku. Respektování principu jedné Číny a nerozvíjení oficiálních vztahů s Tchaj-wanem patří k závazkům všech zemí, které mají diplomatické vztahy s Čínou. Proto předsedové Senátu ostatních evropských zemích Tchaj-wan nenavštívili," konstatuje list.

Podle Global Times je třeba dát Vystrčilovu cestu do kontextu se skutečností, že Česká republika byla v minulosti satelitem Sovětského svazu. "V Česku jsou jisté síly, které do diplomacie země zatahují protikomunistickou ideologii, aby daly najevo, že země už je součástí Západu," uvádí list.

Vystrčil se očividně snaží návštěvou Tchaj-wanu přitáhnout pozornost a zviditelnit se, soudí čínský deník. "Pokud budeme stupňovat naše reakce na jeho provokace, pomůžeme mu do jisté míry dosáhnout cíle. Kdybychom ho ale naopak úplně ignorovali, mohlo by se zdát, že jeho chování je tolerováno. Především nesmíme působit podrážděně," podotýká list.

"Čína si ve vztahu se Spojenými státy prošla lepšími i horšími obdobími. Předseda českého Senátu, který přijel na Tchaj-wan dělat problémy, je bezvýznamný člověk. O principu jedné Číny nemůže rozhodovat předseda Senátu nějaké malé, odlehlé středoevropské země, ani Washington. Rozhoduje o něm síla Číny a vůle 1,4 miliardy Číňanů," zdůrazňuje deník.

Vystrčil chce v Tchaj-wanu navázat kontakty

Vystrčil v pondělním projevu před studenty tchajpejské univerzity Čcheng-čch' uvedl, že ho mrzí, že předseda horní komory českého parlamentu nestihl Tchaj-wan navštívit mnohem dříve. Věří, že své "demokratické zpoždění" si začnou uvědomovat i další vysocí političtí představitelé například z Evropské unie a že Tchaj-wan brzy také navštíví.

Šéf Senátu poznamenal, že Česko má v současné době prezidenta, který mu cestu na Tchaj-wan nedoporučil, zatímco Tchajwanci si k jeho radosti znovu zvolili prezidentku, která jeho cestu a spolupráci demokratických zemí podporuje.

Vystrčil v projevu ocenil svého předchůdce ve funkci Kuberu, který cestu na Tchaj-wan začal plánovat. Následně byl podle Vystrčila vystaven silnému tlaku, aby cestu nepodnikl, a to ze strany čínské ambasády v Praze, ale i ze strany zbývajících českých nejvyšších ústavních činitelů. "Nikdy se již bohužel nedozvíme, do jaké míry tento tlak a existující napětí a stres ovlivnily jeho náhlý a rychlý odchod z tohoto světa," řekl Vystrčil.

V pondělí se předseda horní komory parlamentu zúčastnil také setkání českých a tchajwanských firem na podnikatelském fóru. Na Tchaj-wan s ním přicestovali zástupci asi čtyřicítky českých podniků, většinou z oblasti nových technologií.

Vystrčil, kterého doprovází sedm senátorů či pražský primátor Zdeněk Hřib, řekl, že čeští politici na Tchaj-wan přijeli, aby vytvořili vhodné prostředí pro spolupráci českých a tchajwanských podnikatelů i obou zemí. Cílem cesty samotných podnikatelů podle něj je, aby navázali potřebné kontakty a uzavřeli výhodné kontrakty. "Prosím, udělejme všechno pro to, aby tomu tak bylo. Sledují nás nejen lidé v Česku, nejen lidé na Tchaj-wanu, ale sleduje nás celý svět," vyzval šéf Senátu. Úspěšnost mise podle něj ovlivní budoucnost. Českým podnikatelům poděkoval za odvahu na Tchaj-wan přijet.

Na konferenci vystoupila i tchajwanská ministryně hospodářství Wang Mej-chua. Poznamenala, že česko-tchajwanské podnikatelské fórum je jedinou velkou akcí, kterou Tchaj-wan od vypuknutí epidemie koronaviru uspořádal. Připomněla, že Tchaj-wan téměř 140 dní po sobě nezaznamenal žádné místní případy nákazy koronaviru. Omluvila tak přísná hygienická opatření, která cestu české delegace doprovází. Její členové musí mít neustále nasazeny roušky a podstoupit museli dva testy na koronavirus v Česku a jeden po příletu do Tchaj-peje. Další test je čeká v úterý.

Wangová poznamenala, že ačkoli jsou Česko a Tchaj-wan geograficky vzdálené země, vztah mezi nimi byl vždy velmi těsný. Připomněla investice tchajwanských firem v Česku i společné podniky, které české a tchajwanské společnosti založily na Tchaj-wanu, aby společně pronikly na asijsko-pacifický trh.

Cesta Vystrčila budí velkou pozornost. Čína s ní zásadně nesouhlasí. Vystrčil a další členové politické části delegace však opakovaně zdůraznili, že Česká republika se nemůže podřídit čínským námitkám.

Čína už dříve proti cestě opakovaně protestovala. S letem nesouhlasili také třeba prezident Miloš Zeman či premiér Babiš. Podporu naopak Vystrčil získal od Spojených států, vyslovil mu ji například americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Na nedělní večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu.

Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude Vystrčil i s několika ministry.