Požár, který v sobotu poškodil pozdně gotickou katedrálu z přelomu 15. a 16. století v západofrancouzském Nantes, mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování možného trestného činu žhářství, protože vyšetřovatelé našli tři různá ohniska požáru. Řekl to nantský státní zástupce Pierre Sennès. Policejní znalci se podle agentury AFP na místě snaží určit příčinu požáru. Devětatřicetiletý muž, kterého vyšetřovatelé vzali do vazby, byl dnes večer propuštěn.

Oheň se v sobotních odpoledních hodinách podařilo zcela uhasit. Plamenů a dýmu stoupající z nitra katolického chrámu si všimli kolemjdoucí, záchranáři byli na místo přivoláni v 07:44 SELČ. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat kolem desáté hodiny dopoledne.

Zadrženým byl uprchlík ze Rwandy, který působí u místní diecéze jako dobrovolník. Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že muž měl v pátek večer na starosti uzamčení katedrály a vyšetřovatelé si chtěli "vyjasnit jisté prvky jeho rozvrhu".

Muž byl propuštěn bez zahájení stíhání, potvrdil prokurátor. Už dříve upozorňoval, že spojovat zadrženého se spácháním činu je předčasné.

Požár je vyšetřován jako možný žhářský útok. Plameny se uvnitř katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. 

Podle prvotních zjištění vyšetřovatelů požár postupoval chrámem ze tří různých míst. Policie zároveň u vchodů nezjistila žádné známky toho, že by se do něj někdo vlámal. Místní farář přitom trvá na tom, že v pátek večer "bylo vše v pořádku" a že před uzavřením katedrály se vždy provádí "velmi pečlivá inspekce".

Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že sobotní škody tak rozsáhlé nebudou.

Podle šéfa hasičů Laurenta Ferlaye byly v Nantes nejhůře zasaženy velké katedrální varhany. Podstavec, na němž stojí, je prý velmi nestabilní a mohl by se zřítit, řekl Ferlay zástupcům médií před katedrálou. "Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla," dodal s tím, že oheň už se nebude dál šířit.

"Velké varhany úplně zmizely," řekl správce katedrály François Renaud, jemuž hasiči umožnili vstoupit do objektu. "Je to nesmírná ztráta," dodal a doplnil, že zničena jsou i původní vitrážová okna ze 16. století za varhanami. Poškozená je malba z 19. století, která byla vyhotovena v Římě.

"Byl to obrovský šok. Je to velice smutné," řekla televizi BFM Cecile Renaudová z nedalekého pekařství, která záchranáře přivolala, když uviděla velké plameny.

Žár roztříštil okna z barevných skel a mezi věžemi stavby stoupal vzhůru černý kouř. Zasahující hasiči varovali přihlížející místní i zahraniční turisty, aby se okolí místa zásahu vyhnuli.

Místo neštěstí odpoledne navštívil francouzský premiér Jean Castex, kterého doprovázeli ministryně kultury Roselyne Bachelotová a ministr vnitra Gérald Darmanin. "Stát převezme svůj díl zodpovědnosti (za obnovu)," slíbil Castex.

Podporu hasičům vyjádřil na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron, který je na summitu EU v Bruselu. Katedrálu označil za "gotický šperk".

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci města na řece Loiře oheň nezasáhl poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Plameny se v ní rozhořely i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy poničily hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

V roce 2015 v Nantes zachvátil velký oheň další katolický chrám. Poničil tři čtvrtiny střechy baziliky svatého Donáta a svatého Rogáta z 19. století.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist