Při pondělním incidentu na sporné hranici s Čínou zemřelo 20 indických vojáků. Informovala o tom v pondělí s odvoláním na indickou armádu agentura Reuters. Předchozí informace agentury hovořily o 12 mrtvých. Peking a Dillí se vzájemně obviňují z vyvolání konfliktu.

Indická armáda v pondělí v prohlášení uvedla, že 17 vojáků podlehlo zraněním utrpěným při pondělním pohraničním incidentu. Tři oběti Dillí potvrdilo již dříve. Ztráty měli podle indických představitelů i Číňané.

Napětí na hranici Indie a Číny trvá už několik týdnů, do pondělka si ale nevyžádalo žádné mrtvé ani zraněné. Pondělní střet se odehrál v hornaté oblasti Ladákhu, uvedla indická armáda v prohlášení. Vysocí vojenští představitelé obou zemí nyní jednají o tom, jak situaci uklidnit, dodala.

Podle agentury AP se jedná o první takovou konfrontaci na hranici mezi Čínou a Indií od roku 1975, která si mezi vojáky vyžádala oběti. Zmíněné asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor, který v roce 1962 přerostl v krátkou válku.

Čína podle agentury AFP obvinila Indii ze zodpovědnosti za nejnovější incident. Podle ní indičtí vojáci v pondělí dvakrát překročili spornou hranici a napadli čínské vojáky.

"Dne 15. června indičtí vojáci několikrát hrubě porušili bilaterální dohody a překročili dvakrát hranici, přičemž provokovali a napadli čínské vojáky, což vyústilo ve fyzický střet," řekl podle AFP mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. O mrtvých na čínské straně neměl mluvčí čínské diplomacie informace.

Indičtí představitelé podle agentury Reuters naopak uvedli, že vina je na čínské straně. Již počátkem května čínští vojáci podle nich překročili hranici v oblasti Ladákhu, na třech místech tam postavili stany a strážní stanoviště a ignorovali výzvy k odchodu. Následně prý došlo i na házení kamenů a pěstní souboje. Obě země od té doby shromáždily od začátku května v pohraniční oblasti tisíce svých mužů, obrněné vozy a dělostřelectvo.

"Zaútočili (čínští vojáci) s kovovými tyčemi, velící důstojník byl těžce zraněn a padl. Když se to stalo, oblast zaplavilo množství dalších vojáků a zaútočili kameny," sdělil Reuters indický zdroj obeznámený s incidentem.

Ladákh byl v minulosti součástí indického státu Džammú a Kašmír, od loňského roku je samostatným svazovým teritoriem.