Alejandrina Guzmánová, dcera jednoho z nejslavnějších mexických narkobaronů známého pod přezdívkou El Chapo, nedávno v ulicích mexické Guadalajary rozdávala balíčky s potravinami a dalšími nezbytnostmi. Společně s několika ženami je předtím připravovala do krabic s podobiznou svého otce, který si za členství ve zločinecké organizaci nebo za pašování a distribuci drog odpykává doživotí v USA. V balíčcích, které Guzmánová rozdávala chudým, je například olej, rýže, fazole nebo třeba těstoviny, popisuje španělský deník El Mundo. Mexická média je označují za "Chapovy potravinové balíčky".

Mnoho Mexičanů se v posledních týdnech dostalo do potíží. Tamní ekonomika začala pokulhávat ještě před příchodem pandemie koronaviru. Mezinárodní měnový fond očekává, že letos klesne až o 6,6 procenta.

Podobný obrázek, kdy drogoví zločinci dávají lidem balíčky s jídlem, není v Mexiku nijak výjimečný. Potraviny chudším lidem nedávno rozdávali například i členové nechvalně známého drogového kartelu Jalisco Nová generace, který patří v době koronavirové pandemie mezi ty nejaktivnější. Na sociálních sítích se objevily videa a fotky, jak v několika městech v státě Jalisco dávali lidem krabice s nápisem "Od vašich přátel z kartelu Jalisco Nová generace".

Prezident: Ať raději skončí s kriminálními aktivitami

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se