Do boje proti koronaviru se vydali i čínští technologičtí obři. Alibaba, Baidu, Tencent, DiDi i Huawei se zaměřují na oblast zdravotnictví, které má pomoci umělá inteligence a cloud computing, tedy doručování výpočetních služeb. Podle televize CNBC se tyto společnosti intenzivně soustřeďují na vývoj nových zdravotnických technologií, jež poslouží k diagnostikování případů koronaviru a také k nalezení léku proti tomuto novému onemocnění. Jde například o diagnostikování člověka pouze za pomoci fotografií nebo možnost on-line konzultace s lékaři.

V Číně je už přes 80 tisíc případů nakažených koronavirem, více než tři tisíce lidí mu podlehlo. S vypuknutím epidemie vyzval Peking velké technologické firmy, aby se zapojily do boje s novým onemocněním. Prvním krokem byla součinnost s vládou, aby zvládla vysledovat lidi, kteří jsou potenciálně nakažení. Zatímco americké společnosti jako Apple a Microsoft od začátku informovaly veřejnost o svém vývoji zdravotnických technologií, jejich čínské protějšky pracovaly v tichosti. Co se jim zatím povedlo?

Alibaba

V lednu spustila on-line klinické konzultace s lékaři skrze své aplikace Alipay a Taopao. Zpočátku byla služba určená pro uživatele v provincii Chu-pej, která je ohniskem epidemie a zároveň oblastí, kde je největší počet nakažených. Později Alibaba aplikaci zpřístupnila i v Pekingu. Ve více než 21milionovém hlavním městě je hlášeno 417 nakažených a osm obětí.

Čínští technologičtí obři

Alibaba provozuje například jeden z největších internetových obchodů na světě, Alibaba.com, je největší čínskou skupinou firem v IT a provozuje také mobilní aplikaci Alipay.

Baidu je největší čínský vyhledávač, specializuje se ovšem i na vývoj internetových služeb a umělé inteligence.

Huawei je známá svými síťovými telekomunikačními zařízeními a chytrými telefony. Začíná se ale také zaměřovat na cloudové služby.

Tencent se specializuje na vývoj internetových služeb, médií, softwaru a umělé inteligence, poskytuje také videohry. Provozuje nejoblíbenější čínskou chatovací aplikaci WeChat.

◼ DiDi je největší čínská společnost umožňující objednání přepravy osobním automobilem skrze mobilní aplikaci. Věnuje se ale také cloud computingu.

V únoru pak společnost využila své obrovské logistické sítě a spustila službu doručování léků lidem, kteří je potřebují k léčbě chronických onemocnění. K tomuto kroku přistoupila proto, že čínské nemocnice v nejpostiženějších provinciích jsou přetížené. Někde tak mají jen málo prostředků a nemohou pomoci těm, kteří potřebují urgentní vyšetření. 

Alibaba také vyvinula nový algoritmus umělé inteligence pro analýzu rentgenových snímků získaných výpočetní tomografií. Podle Alibaby umí její AI z předložených snímků identifikovat, kdo je určitě infikován koronavirem, u koho existuje riziko a kdo má jen běžný zápal plic. Zvládne to údajně během 20 vteřin, přesnost je až 96procentní. Tuto technologii už Alibaba vyzkoušela ve 26 nemocnicích v 16 provinciích. V příštích týdnech by měla být dostupná ve 100 zdravotních střediscích.

Společnost také zdarma zpřístupnila své cloudové služby výzkumným institucím, aby jim pomohla urychlit jejich snahy o sekvenování DNA v souvislosti s hledáním vakcíny proti koronaviru. 

Baidu

V současné době nabízí on-line konzultační platformy s lékaři, které jsou zcela zdarma. Aplikace už prý vyřídila přes 15 milionů dotazů, na které zodpovědělo více než sto tisíc lékařů.

"Mimořádná situace způsobená epidemií vyvolala obrovskou poptávku po on-line lékařských konzultacích a informacích. Veřejnost používá internet k získávání informací o nejnovějším vývoji a také o dostupnosti profesionálních zdravotnických služeb," řekl Jang Ming-lu, který má v rámci Baidu na starosti vývoj těchto produktů. "V budoucnu se bude naše společnost i nadále zaměřovat na technologický výzkum a vývoj a na inteligentní systém zdravotní péče. Chceme také budovat jednotnou platformu pro zdravotnictví a podílet se na rozvoji veřejného zdraví v Číně," doplnil.

Baidu také nabídla svůj algoritmus LinerFold centrům pro kontrolu a prevenci nemocí a dalším výzkumným střediskům, a to zcela zdarma. Algoritmus je schopen pomoci vědcům pochopit genetické složení koronaviru a mohl by uspíšit vývoj vakcíny.

Huawei

Cloudové systémy Huaweie ve spolupráci se společností GrandOmics Biosciences vyvinuly nástroj k pochopení genetického složení koronaviru. Také zvládají analyzovat rentgenové snímky získané výpočetní tomografií, které pomáhají identifikovat pacienty s koronavirem.

"Tyto technologie jsou pro zdravotnictví stále důležitější, proto je naše společnost odhodlána pomáhat tomuto odvětví tím, že urychlí výzkum umělé inteligence," uvedl pro televizi CNBC mluvčí Huaweie.

Tencent

Tencent spustil bezplatné on-line zdravotní konzultační služby prostřednictvím své chatovací aplikace WeChat. K dispozici je také chatbot, který uživatelům umožňuje klást otázky, následně jim určí alespoň základní diagnózu. 

Společnost také dala vědcům k dispozici možnost využívat její superpočítače. Ty by jim měly pomoci najít lék na koronavirus. Mohou totiž zpracovávat informace mnohem rychleji než běžné počítače.

DiDi

Společnost bezplatně zpřístupnila své cloudové systémy pro výzkumné projekty týkající se koronaviru. Některé organizace už prý začaly této nabídky využívat.

"Lékařské a humanitární organizace, včetně výzkumných středisek, potřebují výpočetní prostředky pro analýzu dat a simulace lékařských zákroků. Hledají také logistickou a organizační podporu, zejména v případě rychle se rozšiřující nákazy," uvádí DiDi v prohlášení.