Do davu lidí v masopustním průvodu v městečku Volkmarsen na západě Německa v pondělí vjel vysokou rychlostí řidič s autem. Místní úřady se domnívají, že šlo o úmyslný čin, ale ne politicky motivovaný útok. Incident si vyžádal zhruba 30 zraněných, z toho přibližně třetina jsou děti, řekl večer hesenský ministr vnitra Peter Beuth. Policejní prezident ve Frankfurtu nad Mohanem předtím hovořil o sedmi těžce raněných a policejní mluvčí dále upřesnil, že mezi vážně raněnými jsou i děti a že někteří zranění jsou v ohrožení života. Řidič, který byl zadržen, je podle vyšetřovatelů 29letý německý občan a pochází přímo z Volkmarsenu.

Generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem čin vyšetřuje jako pokus o zabití. "Vyšetřujeme všemi směry," uvedl podle agentury DPA mluvčí úřadu Alexander Badle. Motiv činu není znám. Zadržený je ve vazbě, ale podle Badleho zatím není schopen výslechu, protože je také zraněn. Také ministr Beuth večer potvrdil, že vyšetřovatelé dosud neznají motiv činu a že zkoumají všechny možnosti. "Pokud vím, stále nemáme vodítka ohledně motivu skutku," konstatoval Beuth a dodal, že intenzivní vyšetřování pokračuje.

Ve Volkmarsenu byla podle frankfurtského policejního prezidenta Gerharda Bereswilla zadržena ještě druhá osoba. Zatím není jasné, zda jde o dalšího podezřelého, nebo svědka, napsala DPA. Tisková agentura rovněž z bezpečnostních zdrojů zjistila, že podezřelý nebyl úřadům známý jako extremista, ale má záznamy kvůli urážce, rušení klidu a vyvíjení nátlaku.

Průvody se satirickými alegorickými vozy se na "růžové pondělí" konají v mnoha západoněmeckých městech. Po incidentu ve zhruba sedmitisícovém hesenském městečku Volkmarsen, vzdáleném asi 30 kilometrů od Kasselu, byly přerušeny všechny tyto průvody ve spolkové zemi Hesensko, informovala agentura DPA s odvoláním na policejní prezidium v západním Hesensku. Spolková policie na Twitteru po zrušení průvodů uvedla, že nemá informace o tom, že by někde v Německu hrozilo nějaké nebezpečí.

Podle deníku Frankfurter Rundschau leželi po incidentu na zemi zranění, mezi nimi i děti. Oběti byly podle ministra Beutha rozvezeny do různých nemocnic.

Podle očitých svědků do skupiny lidí najel kolem 14:30 stříbrný mercedes kombi. Podle svědka, na něhož se odvolává server hessenschau.de, řidič vjel zhruba 30 metrů do hloubi davu a ještě přidával plyn. Podle některých svědků dokonce cílil hlavně na děti. Předtím údajně objel zátaras. Průvodu se podle místních organizátorů účastnilo 700 lidí ve 27 skupinách.

Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili informace médií a svědků, podle nichž byl pachatel pod vlivem alkoholu. "Dnes jsem ho viděla odjíždět pryč. Vypadal, jako by byl na drogách, a říkal 'brzy budu v novinách'," řekla televizi RTL sousedka podezřelého.

Na místě zasahovalo mnoho sanitek, velké množství policistů i hasiči. Policie místo uzavřela a vyslýchá svědky. "Všechno, co máme k dispozici z kasselské oblasti, je tady," řekl policejní mluvčí internetové televizi Welt TV.

Policie zřídila portál, na který mohou lidé zasílat informace k incidentu, a zároveň lidi vyzvala, aby nešířili fotografie a videa a nepřiživovali spekulace.

"Všichni jsme zasaženi, všichni jsme hluboce šokováni," řekl starosta města Volkmarsen Hartmut Linnekugel. Na radnici bylo zřízeno krizové centrum s policisty i psychology. Otevřeno má být až do úterka. Zraněné a jejich příbuzné podpořila i kancléřka Angela Merkelová, která rovněž poděkovala policistům a zdravotníkům. "Je to zkrátka hrozný, strašný čin, který byl spáchán na lidech, kteří jen chtěli bezstarostně slavit karneval," poznamenal zemský ministr vnitra Beuth.

Pondělní incident přišel jen necelý týden po masakru v jiném hesenském městě Hanau, kde pravicový extremista postřílel devět lidí cizího původu a následně zabil i svou matku a sám sebe. Šlo o jeden z nejhorších rasistických útoků v Německu od druhé světové války.

V roce 2016 Tunisan napojený na islamisty najel nákladním vozem do lidí na berlínském vánočním trhu. Při tomto teroristickém útoku přišlo o život 12 lidí včetně jedné Češky. Útočníka později zastřelila italská policie poté, co uprchl z Německa.