Střelec z německého města Hanau, kde v noci na čtvrtek přišlo o život 11 lidí, měl podle serveru listu Bild pravicově radikální motivaci. Vyplývá to údajně z jeho dopisu, v němž se k činům přiznává.
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje střelbu s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to ve čtvrtek řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Beuth rovněž potvrdil, že podezřelým je třiačtyřicetiletý Němec. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony. Ministr také uvedl, že pachatel měl legálně drženou zbraň a byl sportovní střelec.
Regionální ministr médiím řekl, že vyšetřování probíhá a nemůže proto zatím potvrdit, kdo byl mezi návštěvníky barů v době střelby. Deník Bild uvedl, že mezi oběťmi v jednom z barů, kde se kouřily vodní dýmky oblíbené zejména v arabském světě, byli i Kurdové.
K této nepotvrzené informaci se vyjádřil například už i předseda kurdského sdružení v Německu Ali Ertan Toprak, který vyzval k rezolutnímu boji proti pravicovému extremismu. "Na toto nebezpečí upozorňujeme už několik let," řekl Toprak podle deníku Bild.
Totožnost ani národnost obětí zatím úřady nezveřejnily.
K útoku se vyjádřilo i muslimské sdružení v Německu. "Je načase, abychom se spojili a stáli při sobě v boji proti pravicovému extremismu," citoval deník Bild předsedu koordinační rady muslimů (KRM) Zekeriyu Altuga. Také mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle německých médií vyzval německé úřady k "maximálnímu úsilí" o vyšetření střelby.
České ministerstvo zahraničí dopoledne na Twitteru uvedlo, že podle jeho posledních informací z českého velvyslanectví v Berlíně se tragédie nedotkla českých občanů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček také vyjádřil soustrast rodinám obětí a podporu městu Hanau.
Podle posledních informací z našeho velvyslanectví v Berlíně se tragédie v #Hanau nedotkla žádných českých občanů. https://t.co/6vryWk3ooP
— MZV ČR (@mzvcr) February 20, 2020
Deník Bild na svých internetových stránkách s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že údajný pachatel je zřejmě Němec. Vlastnil lovecký lístek. Policisté v jeho autě našli náboje, zásobníky a pouzdro na zbraně. Střelcem byl podle serveru Tobias R., který v nalezeném dopise vyjadřuje řadu "zmatených názorů", z nichž mnohé mají pravicově radikální povahu.
Podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasových a televizních stanic NDR a WDR je z něj také patrná xenofobní a rasistická motivace. Třiačtyřicetiletý muž v něm píše třeba o tom, že je nutné bojovat proti určitým skupinám obyvatel a zabíjet je. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.
Pomatené názory podle německých médií dokládá i video, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na YouTube.
Hovoří v něm o tom, že ve Spojených státech existují podzemní vojenská zařízení, v nichž jsou zneužívány a zabíjeny děti. Holduje se v nich prý ďáblu. Američané by se proto měli probudit a začít proti tomu bojovat. Indicie, že by muž, kterému podle experta televize ARD na terorismus Holgera Schmidta bylo 43 let, chystal útok v Německu, video neobsahuje.
Střelec sepsal 24stránkový pamflet, z něhož jsou patrné jeho rasistické i paranoidní představy o světě. Podle serveru časopisu Der Spiegel v něm mimo jiné píše o tom, že Němci jsou národem, z něhož vyrůstá to nejlepší na světě, zatímco obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit. Obává se také toho, že je dlouhodobě sledovaný. Policie vychází z toho, že text je autentický.
V pamfletu tvrdí třeba to, že si velmi brzy všiml "špatného chování určitých skupin obyvatel,", kritizuje islám jako destruktivní a přistěhovalce jako lidi, které je třeba instinktivně odmítnout. "Naproti tomu svůj vlastní lid jsem poznal jako zemi, z níž roste to nejlepší a nejkrásnější, co tento svět může nabídnout," uvedl. Němci podle něj pozvedli lidstvo jako celek.
V textu dále vyjmenovává více než dvacet zemí, jejichž obyvatele je potřeba zlikvidovat, a zabývá se otázkou, kolik Němců je skutečně "čisté rasy a hodnotných". V tomto kontextu poznamenává, že by si dokázal představit snížení počtu obyvatel o polovinu.
Pamflet jasně ukazuje i na paranoidní myšlenky Němce, který byl přesvědčen o tom, že tisíce Němců jsou sledovány všemocnou tajnou službou, jejíž spolupracovníci dokážou číst myšlenky ostatních a dokonce lidi na dálku řídit. O tom, že je i on sám sledován, přemýšlel už v mládí, jistotu pak podle svých slov získal ve 22 letech.
Pro svou argumentaci Tobias R. využívá i hollywoodské filmy, fotbalového trenéra Jürgena Kloppa nebo přednášky na univerzitě v Bayreuthu. V textu se věnuje i budoucí roli Číny ve světě nebo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož byl podle Spiegelu příznivec.
Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová.
Merkelová čtvrtek označila za nanejvýš smutný den. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," poznamenala a dodala, že si nedokáže představit, čím procházejí rodiny a přátelé zastřelených. Zraněným přeje, aby překonali fyzické i psychické následky hrozného útoku, o němž je od rána průběžně informována.
"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.
"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech," prohlásila také německá kancléřka. Konkrétně zmínila vraždy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 usmrtila deset lidí převážně tureckého původu, nebo loňský útok pravicového extremisty v Halle, který si vyžádal dvě oběti. Zdůraznila, že se její vláda i veškeré státní úřady těm, kdo se Německo snaží rozdělovat, staví s veškerou silou a rozhodností.
Útočník zhruba ve 100tisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil na dvou různých místech devět lidí. Několik hodin po činech ho policie objevila mrtvého v jeho bytě. Našla tam i další mrtvou osobu. Tou byla podle Schmidta jeho matka. Podle Beutha byla rovněž zastřelená.
Na čin už reagovala řada německých politiků. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové hovořil o strašném zločinu a vyjádřil hlubokou účast rodinám obětí.
O pravicovém extremismu nebo terorismu mluvila i řada dalších německých politiků. Prezident Frank-Walter Steinmeier, jemuž kondoloval i jeho český protějšek Miloš Zeman, uvedl, že stojí na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist. Soustrast blízkým obětí vyjádřili i zahraniční politici.
Steinmeier ve čtvrtelvečer navštívil přímo Hanau, kde se stejně jako v Berlíně sešly tisíce lidí na pietních akcích. "Dnes nastala hodina, kdy musíme ukázat, že jako společnost stojíme při sobě, nenecháme se zastrašit, nerozutečeme se," prohlásil Steinmeier. Před zhruba 5000 shromážděnými lidmi promluvili také hesenský premiér Volker Bouffier a starosta města Claus Kaminsky.
"Byl to strašný večer, (…) smutné vzpomínky nám na něj zůstanou ještě dlouho," řekl Kaminsky.
Pokojná pietní shromáždění se konala také v dalších především hesenských městech jako Kassel, Fulda, Giessen nebo Darmstadt. V Berlíně vytvořily stovky lidí řetěz kolem Braniborské brány, v největším hesenském městě Frankfurtu nad Mohanem se podle policie sešlo přibližně 3500 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist