Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Rozhodl o tom v úterý odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo.
Agentura Reuters uvedla, že proti rozhodnutí se ještě lze odvolat k nejvyššímu soudu. Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že tak učiní.
O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu. V dubnu 2016 ale okresní soud v Haagu rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že "mezinárodní arbitráž neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce".
"Soud rozhodl ve prospěch ruské strany. Odvolací soud ale stanovil, že tento verdikt je chybný. Znamená to, že rozhodnutí mezinárodní arbitráže znovu platí," citovala agentura TASS z vyjádření odvolacího soudu.
Někdejší nejbohatší Rus a hlavní vlastník Jukosu Michail Chodorkovskij úterní verdikt odvolacího soudu přivítal. "Kreml v Haagu prohrál. Potvrdilo se i to, že v případu nešlo o daně, ale o boj proti politickým oponentům," uvedl podle ruské redakce BBC.
Naopak podle ruského ministerstva odvolací soud ignoroval argumenty Ruska, zejména "skutečnost, že bývalí akcionáři Jukosu nebyli poctivými investory". "Nad společností získali kontrolu za pomoci celé řady nezákonných kroků, včetně spiknutí a podplácení," cituje list Kommersant z vyjádření ministerstva, podle kterého se akcionáři také vyhýbali placení daní, firmu tunelovali či se dopouštěli praní špinavých peněz. Kreml se zdržel vyjádření.
Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.
Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist