Celkem 176 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu, který se ve středu zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránská státní televize informovala, že mrtví jsou všichni lidé na palubě. Íránská média přitom uváděla, že v Boeingu 737-800 bylo 170 či 180 pasažérů a členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada a že většina pasažérů byli Íránci. Podle íránského Červeného půlměsíce zahynulo všech 176 pasažérů, z toho devět členů posádky. Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžných informací i Ukrajina. Cestující pocházeli ze sedmi států. Zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové.
Podle českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle, které se ve středu zřítilo u íránské metropole Teheránu, žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství a pokud měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce.
Ukrajinský letoun se zřítil brzy po startu z teheránského Mezinárodního letiště imáma Chomejního. Podle íránského úřadu pro letectví letoun havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Agentura DPA však poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že příčinou byla technická závada.
Smrt všech lidí na palubě stroje ukrajinských aerolinek UIA potvrdil na základě předběžných zjištění ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Upřímnou soustrast příbuzným a přátelům všech pasažérů a posádky," uvedl podle agentury Unian.
Dodal, že ukrajinský zastupitelský úřad v Teheránu zjišťuje informace o okolnostech tragédie a snaží se získat seznam cestujících. Na místě neštěstí je ukrajinský konzul.
This is the flight path of the Ukraine-bound Boeing 737 that crashed shortly after takeoff in Iran, killing everyone on board https://t.co/it8cfybWgQ pic.twitter.com/K0XYjmRhzi
— Bloomberg (@business) January 8, 2020
Zelenskyj kvůli tragické události přerušil návštěvu Ománu a vrací se na Ukrajinu. Z jeho popudu byl svolán krizový štáb, v němž budou představitelé silových ministerstev či tajných služeb. Prezident také vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených verzí katastrofy.
Ukrajinský prezident následně oznámil, že ještě ve středu večer do Íránu odletí letadlo s ukrajinskými experty. Jejich hlavním úkolem bude podle Zelenského zjistit příčiny a viníky středeční letecké katastrofy.
"Všichni budou zapojeni do vyšetřování, identifikace a repatriace těl Ukrajinců, kteří při katastrofě zahynuli. Nepřetržitě vedu konzultace s našimi zahraničími partnery. Naší prioritou je zjistit pravdu o této strašné katastrofě a kdo za ni zodpovídá," napsal Zelenskyj na sociální síti.
Mezi experty mají být záchranáři, zástupci ministerstev obrany, vnitra, tajné služby SBU, národní bezpečnostní rady, leteckých úřadů, vyšetřovatelé leteckých nehod a představitelé aerolinek UIA.
Média spekulovala o možných souvislostech neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu nicméně později stáhlo ze svého webu prohlášení vylučující teroristický či raketový útok a nahradilo jej konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.
Obě černé skříňky zříceného stroje se už našly, vyšetřování nehody ale nebude jednoduché. Podílet se na něm budou íránské a ukrajinské úřady, potíže ale budou mít vyšetřovatelé Boeingu a Spojených států. Teherán totiž oznámil, že jim černé skříňky nevydá.
Ukrajinský server Evropejska pravda s odvoláním na íránská média napsal, že pilot v době od startu do zřícení nekontaktoval řídící věž letiště ani nevyslal nouzový signál. Tuto informaci novinářům poskytl šéf íránské organizace pro civilní letectví Alí Ábedzádeh. "Nemáme žádné informace o závadách, pilot se nespojil s řídící věží," řekl.
Podle agentury IRNA Ábedzádeh rovněž poznamenal, že letadlo startovalo se zpožděním. Příčinu zdržení ale neznal.
Podle šéfa íránských záchranářů letoun po zřícení hořel, a proto nebylo možné přistoupit k záchranným pracím. Na místě přitom bylo nejméně 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy i vrtulník.
Ruská média informovala, že stroj největších ukrajinských aerolinek UIA (ruská zkratka MAU) byl na cestě z Teheránu do Kyjeva a zřítil se krátce po startu.
Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk nedlouho po zřízení letounu oznámil, že od 9. ledna přestanou ukrajinské aerolinky létat nad územím Íránu. Aerolinky UIA, kterým letoun patřil, již dříve oznámily své rozhodnutí na jistou dobu přestat létat do Íránu.
Přelety nad Íránem a Irákem omezuje většina dopravců
Přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií zakázal americkým leteckým společnostem i americký Federální úřad pro letectví (FAA). Učinil tak poté, co Írán v noci na středu raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti.
Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) oznámila, že aerolinkám doporučuje vyhnout se iráckému vzdušnému prostoru. Dodala, že jde o preventivní opatření a že situaci v regionu dále vyhodnocuje.
Podle mluvčího Řízení letového provozu (ŘLP) Richarda Klímy změny tras nemají na letecký provoz v Česku vliv. Dopady podle mluvčího Romana Pacvoně nezaznamenalo ani Letiště Praha. Trasy části letů ale upravily aerolinky Smartwings. Pod ty patří i ČSA, které ale podle ní lety přes íránský ani irácký vzdušný prostor neprovozují.
Z evropských aerolinek německá Lufthansa a její dceřiné společnosti oznámily, že omezí lety v íránském a iráckém letovém prostoru. Přesměrovat lety se rozhodly i Air France-KLM a British Airways. Polské aerolinky LOT už v sobotu oznámily, že změní trasy a nebudou létat přes Írán.
Kvůli současným událostem nebude íránský prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru. Lety přesměrují i společnosti Air Canada nebo China Airlines, lety do Iránu a Íránu zrušily aerolinky Emirates a flydubai.
Rovněž turecké aerolinky Turkish Airlines oznámily, že dočasně ruší lety do Íránu i do Iráku. Podle nejmenovaného představitele aerolinek, kterého citovala agentura Anadolu, jde o preventivní opatření, které má trvat do čtvrtka 19:00 SEČ. Letouny turecké společnosti rovněž během této doby nebudou používat irácký ani íránský vzdušný prostor a pozmění trasy.
Muž natočil okamžik pádu ukrajinského boeingu u Teheránu. Hořící trosky ležely všude
Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a shání další informace.
Boeing, podobně jako jiní výrobci letadel, v podobných případech asistuje při vyšetřování. V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.
Letoun typu Boeing 737-800 NG na lince z Teheránu do Kyjeva byl podle ukrajinských aerolinek UIA vyroben v roce 2016 a společnost si jej pořídila přímo u výrobce. Plánovaný technický servis naposledy postoupil před dvěma dny - 6. ledna.
Viceprezident firmy před novináři podle agentury Interfax-Ukrajina označil možnost, že by se letoun zřítil v důsledku chyby zkušené posádky, za minimální: "Prostě ji nepředpokládáme," prohlásil Ihor Sosnovskyj. Na palubě byl kromě kapitána a druhého pilota i instruktor.
Trosky ukrajinského boeingu, který se zřítil na předměstí Teheránu
Trosky ukrajinského boeingu, který se zřítil na předměstí Teheránu
Muž natočil okamžik pádu ukrajinského boeingu u Teheránu. Hořící trosky ležely všude
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist