Výměna vězněných osob na principu všichni za všechny mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu skončila. Završení celé nedělní akce oznámil úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož povstalci propustili 76 lidí. Informaci potvrdila podle agentury TASS i druhá strana, které Kyjev předal 124 osob. Výměnu uvítali mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a také francouzský prezident Emmanuel Macron.
"Vzájemné propuštění zadržovaných osob skončilo. V bezpečí na území kontrolovaném Ukrajinou je 76 našich lidí. Podrobnosti později," citoval na svém webu list Ukrajinska pravda zatím krátké sdělení prezidentské kanceláře.
Zpravodaj agentury TASS, který byl výměně na kontrolním stanovišti Majorsk u města Horlivka přítomen, napsal, že povstalcům z Luhanské oblasti bylo předáno 63 zadržovaných a rebelům z Doněcké oblasti 60. Později pak ukrajinští činitelé vydali ještě jednoho člověka.
Podle sdělení tiskové služby Kremlu jako pozitivní událost ocenili nedělní výměnu zadržovaných podle principu "všichni za všechny" v telefonickém rozhovoru Putin a Merkelová. Jako krok, který by měl prospět obnovení důvěry, uvítal podle mluvčí německé vlády osvobození zajatců v Donbasu společně s Merkelovou také francouzský prezident Macron.
Most přes zaminovanou zemi spojuje nepřátele na Donbasu. Někteří vojáci už nechtějí bojovat a vrací se do civilu
Úspěšné provedení akce potěšilo také ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka, který však potvrdil pochybnosti, že se nejednalo o úplnou výměnu "všichni za všechny". "Při následujících kolech budeme pracovat na konečném vzorci 'všichni za všechny'. To je priorita," uvedl Prystajko v prohlášení zveřejněném na Twitteru.
Očekávanou výměnu ve formátu "všichni za všechny" iniciovala dohoda Zelenského a Putina, kteří před třemi týdny jednali v Paříži za účasti Macrona a Merkelové.
Ukrajinská tajná služba SBU už zveřejnila jmenný seznam všech osob, které separatisti v neděli propustili. Dvanáct z nich jsou vojáci, z nichž někteří byli v zajetí od roku 2015, a ostatní civilisté.
Konečná výměna zajatců byla dohodnuta jakožto možný významný krok k vyřešení ozbrojeného konfliktu, který si od roku 2014 v oblasti Donbasu vyžádal už kolem 13 tisíc lidských životů. Dříve uzavřené příměří se ale stále porušuje, přičemž se z toho obě strany tradičně obviňují navzájem. Podle Ukrajiny a západních států mají separatisté vojenskou podporu Ruska, Moskva tato tvrzení vehementně odmítá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist