Nejméně 14 mrtvých si vyžádalo letecké neštěstí u města Almaty v Kazachstánu, kde se po startu zřítil letoun místních aerolinek se stovkou lidí na palubě. Oznámily to v pátek tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Prvé zprávy z místa neštěstí se zmiňovaly o sedmi mrtvých.

"Sedmnáct raněných bylo přijato do nemocnic v krajně vážném stavu. Čtrnáct lidí zahynulo na místě," uvedla radnice největšího kazašského města podle agentury AFP. Zraněných je více, místní letiště na Facebooku zveřejnilo seznamy šesti desítek cestujících, kteří byli ošetřeni. Zraněno bylo i osm dětí.

"Přesné údaje o počtu obětí a přeživších budou oznámeny po ukončení záchranné akce," přislíbilo ministerstvo vnitra. Na místě zasahovala skoro tisícovka záchranářů a desítky sanitek.

Letoun společnosti Bek Air na lince z kazašského největšího města Almaty do hlavního města Nur-Sultan při vzletu ztratil výšku, prorazil betonové ohrazení a narazil do dvoupodlažní budovy, uvedl dříve výbor pro civilní letectví, spadající pod kazašské ministerstvo dopravy. Příčiny nehody má objasnit komise v čele s předsedou vlády.

Na palubě stroje bylo podle upřesněných údajů letiště pět členů posádky a 93 cestujících; původně se hovořilo o 95 pasažérech. Stroj typu Fokker 100 v 7:05 místního času (02:05 SEČ) zmizel z obrazovek radarů a zřítil se za hranicemi letiště.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil pomoc i přísné potrestání viníků katastrofy.

Kazašské úřady až do objasnění katastrofy pozastavily lety aerolinek Bek Air i letadel typu Fokker 100, napsala agentura Interfax.

 

Související