Poblíž moskevského ústředí ruské tajné služby FSB dnes večer střílel neznámý útočník s kalašnikovem, který nejméně jednoho člověka zabil a pět dalších zranil. Informovala o tom kontrarozvědka a ministerstvo zdravotnictví. Příslušníci bezpečnostních složek muže zabili. Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky napsala, že v uzavřené oblasti kolem náměstí Lubjanka, kde se centrála FSB nachází, byla i po sdělení o dopadení útočníka dál slyšet střelba a také exploze.

Ruské tajné služby událost v centru Moskvy vyhodnotily jako teroristický čin, informovala na sociálních sítích zpravodajská stanice RT. Uvedly také, že útočník byl sám, dovnitř budovy FSB se nedostal a střílel v její těsné blízkosti. Některá média předtím tvrdila, že incident se odehrál ve vstupní hale objektu. O život vedle útočníka přišel podle agentury TASS pracovník FSB.

Podle moskevského rozhlasu už vyšetřovatelé identifikovali střelce. Jde údajně o devětatřicetiletého Jevgenije Maňurova, rodáka z Moskevské oblasti. Policie měla původně podezření, že se do akce zapojily tři osoby, podle dnešních informací je ale zřejmé, že pachatel byl sám, uvedl rozhlas.

Podle ruských vyšetřovatelů šlo o teroristický útok, který byl načasován na dobu tiskové konference prezidenta Vladimira Putina. Očití svědkové tvrdí, že střelec při útoku vykřikoval hesla, která používají bojovníci teroristické organizace Islámský stát, napsal Kommersant.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že prezident Vladimir Putin byl o incidentu informován.

Agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví uvedla, že při střelbě utrpělo zranění celkem pět lidí, dva zaměstnanci FSB byli zraněni těžce.

Ruská média začala o křiku a střelbě na náměstí Lubjanka informovat před 19:00 místního času (před 17:00 SEČ), tedy krátce poté, co Putin ukončil svou několikahodinovou výroční tiskovou konferenci a v Kremlu se za jeho účasti konal koncert na počest svátku ruských tajných služeb.

Média popsala, že okamžitě po zahájení střelby začali lidé z okolí v panice prchat. Ulice kolem náměstí policie uzavřela a podle agentury Reuters na místo přijela i plně vyzbrojená jednotka rychlého nasazení. Střelba se od sídla FSB ozvala i později, úřady ji ale zatím nevysvětlily.

Ruská kontrarozvědka nyní chystá personální změny v důsledku řady skandálů a neefektivní práce při předcházení zločinům. Incident před centrálou v Moskvě byl jen poslední kapkou, napsal ruský list Kommersant s odvoláním na informované zdroje.

Kommersant uvádí, že kontrarozvědkou v poslední době otřásají velké skandály včetně případů korupce, násilných útoků, a dokonce organizování zločineckých skupin. "Vzhledem k tomu mohou přijít organizační důsledky a kádrové změny," konstatoval ruský list.

Související