Nejvlivnější europoslanci jsou podle specializovaného serveru VoteWatch Češi. VoteWatch to vypočítal na základě toho, jaké funkce v Evropském parlamentu Češi zastávají v poměru k jejich celkovému zastoupení. Za Česko sedí v europarlamentu celkem 21 poslanců. 

Dva Češi, Dita Charanzová (za ANO) a Marcel Kolaja (piráti) jsou místopředsedy Evropského parlamentu. Necelá desítka českých europoslanců zastává funkci koordinátorů v jednotlivých výborech. To znamená, že dávají dohromady jednotný postoj své politické frakce ke konkrétním návrhům, a mají tak velkou možnost ovlivnit jejich konečnou podobu. Koordinátory jsou Charanzová i Kolaja. Dále například Martina Dlabajová (za ANO), Alexandr Vondra a Evžen Tošenovský z ODS či Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. Řadu českých europoslanců najdeme taky mezi místopředsedy jejich výboru.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

"Vysoké průměrné skóre českých europoslanců může překvapit ty, kteří si myslí, že vliv v Evropském parlamentu je závislý od toho, jak země, z níž tito europoslanci pocházejí, podporuje evropskou integraci. Tento vztah ale ne vždy platí," konstatuje VoteWatch. Upozorňuje, že europoslanci se často zabývají především stanovením nových pravidel na společném evropském trhu, a nikoliv velkými plány na to, kam by se měla evropská integrace ubírat.

Server VoteWatch sleduje, jak jednotliví europoslanci hlasovali. Analyzuje taky hlavní trendy v Evropském parlamentu. Čechy zařadila mezi nejvlivnější europoslance už v minulém volebním období, které skončilo letos v létě. Největší celkový vliv v něm podle serveru mají Němci, což souvisí i s tím, že mají, vzhledem k velikosti Německa, největší zastoupení – celkem 96 europoslanců. Z Německa pocházejí tři místopředsedové europarlamentu či například Manfred Weber, lídr největší politické frakce, kterou je Evropská lidová strana (EPP). Do ní v Česku patří TOP 09 se Starosty a KDU-ČSL.

Z hlediska vlivu přepočteného na jednoho europoslance, tedy při zohlednění počtu poslanců zastupujících danou zemi, je ale Německo až na čtvrtém místě. Kromě vůbec nejvlivnějších Čechů ho předstihli i druzí Portugalci a třetí Rumuni.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se