Nejvlivnější europoslanci jsou podle specializovaného serveru VoteWatch Češi. VoteWatch to vypočítal na základě toho, jaké funkce v Evropském parlamentu Češi zastávají v poměru k jejich celkovému zastoupení. Za Česko sedí v europarlamentu celkem 21 poslanců. 

Dva Češi, Dita Charanzová (za ANO) a Marcel Kolaja (piráti) jsou místopředsedy Evropského parlamentu. Necelá desítka českých europoslanců zastává funkci koordinátorů v jednotlivých výborech. To znamená, že dávají dohromady jednotný postoj své politické frakce ke konkrétním návrhům, a mají tak velkou možnost ovlivnit jejich konečnou podobu. Koordinátory jsou Charanzová i Kolaja. Dále například Martina Dlabajová (za ANO), Alexandr Vondra a Evžen Tošenovský z ODS či Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. Řadu českých europoslanců najdeme taky mezi místopředsedy jejich výboru.

"Vysoké průměrné skóre českých europoslanců může překvapit ty, kteří si myslí, že vliv v Evropském parlamentu je závislý od toho, jak země, z níž tito europoslanci pocházejí, podporuje evropskou integraci. Tento vztah ale ne vždy platí," konstatuje VoteWatch. Upozorňuje, že europoslanci se často zabývají především stanovením nových pravidel na společném evropském trhu, a nikoliv velkými plány na to, kam by se měla evropská integrace ubírat.

Server VoteWatch sleduje, jak jednotliví europoslanci hlasovali. Analyzuje taky hlavní trendy v Evropském parlamentu. Čechy zařadila mezi nejvlivnější europoslance už v minulém volebním období, které skončilo letos v létě. Největší celkový vliv v něm podle serveru mají Němci, což souvisí i s tím, že mají, vzhledem k velikosti Německa, největší zastoupení – celkem 96 europoslanců. Z Německa pocházejí tři místopředsedové europarlamentu či například Manfred Weber, lídr největší politické frakce, kterou je Evropská lidová strana (EPP). Do ní v Česku patří TOP 09 se Starosty a KDU-ČSL.

Z hlediska vlivu přepočteného na jednoho europoslance, tedy při zohlednění počtu poslanců zastupujících danou zemi, je ale Německo až na čtvrtém místě. Kromě vůbec nejvlivnějších Čechů ho předstihli i druzí Portugalci a třetí Rumuni.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.