Britští poslanci v úterý večer podpořili konání předčasných voleb, které mají ukončit brexitový pat. Jimi schválený návrh zákona o uspořádání voleb 12. prosince ještě poputuje do Sněmovny lordů, jejíž souhlas je považován za formalitu.

Pro konání prosincových voleb se vyslovilo 438 poslanců, proti jich hlasovalo pouze 20.

Nové volby parlament podpořil po odmítnutí několika navrhovaných dodatků drtivou většinou i díky tomu, že jejich vypsání podpořili opoziční labouristé, kteří se, slovy svého lídra Jeremyho Corbyna, těší, až se zbaví této "lehkomyslné a zničující konzervativní vlády". Britové budou v posledním měsíci roku volit poprvé od roku 1923.

Brexit má po dalším odkladu nastat nejpozději do 31. ledna příštího roku, což v úterý formálně schválilo 27 členských zemí EU.

Pokud se podaří v britském parlamentu schválit vyjednanou brexitovou dohodu s EU dříve, bude moci země odejít k prvnímu dni následujícího měsíce.

Podle Corbyna je nyní vyloučeno, že by Británie odešla z EU bez dohody, což byla podmínka labouristů pro to, aby vypsání voleb podpořili.

Nově zvolený parlament má podle konzervativního premiéra Borise Johnsona hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou vyjednal předminulý týden v Bruselu. Jediným způsobem, jak se dostat ze současného patu, je podle Johnsona "obnovit parlament a dát lidem volbu".

Favoritem je Johnson

Konzervativci by labouristy ve volbách jasně porazili, vyplývá z nedávno provedeného průzkumu společnosti Opinium. Toryové by podle průzkumu získali 40 procent hlasů, zatímco labouristé jen 24 procent.

Jak průzkum rovněž ukázal, pro liberální demokraty, kteří jsou stoupenci členství země v Evropské unii, by hlasovalo 15 procent dotazovaných. Protiunijní Straně pro brexit Nigela Farage by pak dalo hlas deset procent respondentů. Průzkum byl provedený mezi 23. a 25. říjnem.

Odklad brexitu v úterý formálně schválili lídři zbylých sedmadvaceti zemí EU. Na twitteru to oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Brity zároveň varoval, že by mohl být aktuální odklad posledním.

"EU27 formálně přijala odklad. Mohl by to být poslední. Prosím využijte daný čas, jak nejlépe to půjde," napsal na twitteru Tusk. V příspěvku se s Brity také rozloučil. Na začátku prosince jej totiž po pěti letech ve funkci předsedy Evropské rady nahradí bývalý belgický premiér Charles Michel. "Budu vám dál držet palce," dodal Tusk, který dal v minulosti mnohokrát najevo, že by si přál, aby Británie v EU zůstala.

Spojené království mělo EU původně opustit již 29. března, dalším termínem byl 12. duben a nyní 31. říjen. Podle dnes schváleného odkladu by měla Británie z EU odejít nejpozději 31. ledna příštího roku.