Federální soud ve Washingtonu v pátek nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti vydat Sněmovně reprezentantů do 30. října neredigovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Informovala o tom agentura Reuters. Muellerovu zprávu, která shrnuje vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby s důrazem na pozadí kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa, zveřejnilo v polovině dubna ministerstvo spravedlnosti s rozsáhlými začerněnými pasážemi.

Ministerstvo dosud odmítalo Kongresu neupravenou verzi zprávy poskytnout a zdůvodňovalo to tím, že část takřka 500stránkového dokumentu je začerněná kvůli neskončenému vyšetřování, případně kvůli ochraně lidí, kteří s kauzou nemají nic společného.

Soudkyně Beryl Howellová nicméně konstatovala, že potřeba justičního výboru sněmovny získat neupravenou verzi převyšuje další utajování dokumentu.

V minulosti již americké soudy nařídily odtajnit některé části Muellerovy zprávy, vždy se to ale týkalo pouze konkrétních osob, kterým se vyšetřovatelé věnovali. Nyní soudkyně rozhodla o odtajnění celého dokumentu.