Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale Boris Johnson dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další, už podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu.

Velvyslanci členských zemí se v neděli shodli na tom, že případným odkladem brexitu se budou zabývat až po hlasování britského parlamentu, které se očekává v nadcházejícím týdnu.

 "Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu," řekl ČTK po dnešním jednání zdroj obeznámený s jeho výsledky.

Velvyslanci se shodli, že ze závěrů summitu nevyplývá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na EP, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná v pondělí.

Johnson dopisy odeslal poté, co britská Dolní sněmovna v sobotu neschválila návrh dohody o brexitu. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odhlasovala pozměňovací návrh, podle něhož se s definitivním schválením brexitové dohody musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva.

Tím pádem vstoupil do hry zákon z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže do nedělního data parlament neschválí "rozvodovou" úmluvu, případně odchod z EU bez dohody.

Johnson byl vždy proti odkladu brexitu a po sobotním neúspěchu ve sněmovně prohlásil, že o odsunutí termínu vyjednávat nebude a že příští týden bude pokračovat ve snaze ratifikovat svou dohodu.

Podle BBC a The Sunday Times je odeslaná žádost o odklad nepodepsanou fotokopií textu dopisu, jak je uveden ve zmíněném zákoně. Doprovází ho dopis podepsaný premiérem uvádějící, že odklad brexitu by byla chyba. Podle dosavadních záměrů Británie i EU by brexit měl nastat 31. října.

Johnson v podepsaném dopise vyjádřil přesvědčení, že se celý proces podaří do 31. října dokončit. "Mnozí z těch, kteří dnes hlasovali proti vládě, naznačili, že novou dohodu a její bezodkladnou ratifikaci podporují," uvedl Johnson v listu, jehož kopii zveřejnil na Twitteru Tim Shipman z listu The Sunday Times.

"Od té doby, co jsem se stal premiérem, jsem zdůrazňoval, a dnes jsem to v parlamentu zopakoval, že další průtahy by poškodily zájmy Británie a našich partnerů v EU a vztahy mezi nimi. Musíme tento proces dokončit, abychom mohli přejít k další fázi a vybudovat nový vztah," dodal britský premiér.

"Ten dopis poslal jen proto, že to vyžadoval parlament," uvedl v neděli Johnsonův de facto náměstek Michael Gove pro televizi Sky News. Rozhodnutí Dolní sněmovny podle něj "nezmění postoj vlády ani její odhodlání" odejít z unie do konce října.

Kvůli nejnovějšímu vývoji ohledně brexitu se zvýšilo riziko, že Británie odejde na konci října i přesto, že nebude mít vyjednanou dohodu. "Kvůli sobotnímu hlasování nemůžeme zaručit, že žádost o odklad bude schválena," sdělil Gove.

"Boris proti rozvracečům brexitu bojuje třemi vzdornými dopisy Evropské unii," shrnuje události sobotní noci list The Sunday Times, podle kterého Johnson "ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu". Premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat označuje list za nekompromisní.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podle nedělníku The Sunday Telegraph premiér Johnson žádost poslal jen proto, že ho k tomu zavazuje zákon. "Je to dopis parlamentu, nikoliv můj," cituje Johnsonův text list, který premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat vítá. "Poslanci našli další způsob, jak prodloužit agonii naší země a znovu odložit vlastní návrat do reality," komentuje včerejší hlasování v Dolní sněmovně.

Jako o "ponižující porážce" premiéra Johnsona v Dolní sněmovně píše o hlasování nedělník The Observer, podle kterého z premiérových plánů na odchod zbyl jen chaos. Titulní stranu doplňuje fotografie sobotních demonstrací zastánců členství Británie v EU.

"Johnsonovo dětinské odmítnutí dokonce i podepsat dopis (s žádostí o odklad brexitu) potvrzuje, čeho jsme se vždy obávali, že Johnson se se svou arogancí domnívá, že stojí nad zákonem a nad odpovědností," podotkl ve své reakci zveřejněné na Twitteru labouristický předák John McDonnell.