Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána v nedělních komunálních volbách ztratila Budapešť a řadu dalších velkých měst. Oznámila to v pondělí agentura MTI. Představitelé vládního tábora nicméně zdůrazňují, že Fidesz zůstává nejsilnější stranou v zemi a že strana vyhrála ve všech župách.

V hlavním městě zvítězil společný kandidát opozičních stran Gergely Karácsony, který získal 50,86 procenta hlasů, zatímco stávající primátor István Tarlós 44,1 procenta.

Agentura Reuters už v neděli označila tento výsledek za největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let. Dvoumilionová Budapešť je domovem zhruba pětiny maďarského obyvatelstva a vytváří třetinu hrubého domácího produktu.

"Toto vítězství je o tom, že síla lidí je silnější než lidé u moci, že láska a spolupráce vždy porazí nenávist a že skutečnost nakonec vyhraje nad lhaním," prohlásil Karácsony.

Souboj obou kandidátů v Budapešti byl ostře sledovaný. Proti stávajícímu primátorovi, 71letému Tarlósovi z Fideszu, se postavil 44letý Gergely Karácsony. Měl širokou podporu opozice od liberálních stran až po radikální pravicové hnutí Jobbik, které proti němu nevedlo kampaň. Tarlós sice měl v předvolebních průzkumech malý náskok, ale s klesající tendencí. Navíc Karácsony v komunální politice není začátečník, dosud byl úspěšným starostou jednoho z budapešťských obvodů.

Dvoumilionová Budapešť je domovem zhruba pětiny maďarského obyvatelstva a vytváří třetinu hrubého domácího produktu.

Premiér Viktor Orbán v neděli zdůraznil, že výsledky voleb svědčí o tom, že Fidesz je stále nejsilnějším uskupením v zemi. Fidesz vyhrál ve všech 19 župách a stále má 13 z 23 měst s župními pravomocemi a s více než 50.000 obyvateli.

Funkci starosty Debrecenu, což je druhé největší město v Maďarsku, uhájil László Pappp (Fidesz), stejně jako socialista László Botka v čele třetího největšího města, Szegedu. Botka byl znovuzvolen již popáté, tentokráte se ale ucházel o další mandát jako společný opoziční kandidát.

Obyvatelé Miskolce, který je čtvrtým největším městem Maďarska, si zvolili opozičního kandidáta, Pála Verese, stejně tak obyvatelé Pécse, pátého největšího města, kde vyhrál opoziční politik Attila Péterffy.

V Györu, šestém největším městě, těsně vyhrál dosavadní starosta Zsolt Borkai (Fidesz), a to i přes skandál kolem nahrávky, která zachycovala starostu při sexuálních orgiích na jachtě a která byla zveřejněna krátce před volbami.

Šéf volební kampaně vládní strany Lajos Kósa v pondělí v televizi uvedl, že pro Fidesz hlasovalo po celé zemi 1,8 milionu lidí, zatímco pro opozici 1,36 milionu, což dává vládnímu táboru pohodlnou většinu. Současně to podle něj potvrzuje, že v Maďarsku je demokracie.

Nedělní komunální volby, které se konaly v celé zemi, byly považovány za test strategie opozičních stran, které se v mnoha městech a obcích dokázaly sjednotit proti kandidátům vládního Fideszu. Strana premiéra Viktora Orbána od roku 2010 zaznamenala sedm jednoznačných vítězství v parlamentních, komunálních či evropských volbách.

Podle pozorovatelů Fideszu v předvolební kampani nahrávala skutečnost, že se zemi daří ekonomicky, rostou mzdy a většina občanů souhlasí i s přísným postupem úřadů proti migraci. V jeho prospěch podle Reuters hrála navíc přízeň většiny médií i neskrývané vyhrožování krácením finanční podpory státu městům, které si do svého čela zvolí opoziční kandidáty.

Volebním právem disponuje na osm milionů maďarských voličů, kteří na pět let vyberou přes 3000 starostů a 17 200 členů místních zastupitelstev.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist