Navzdory nově vydanému zákazu zakrývání obličeje při demonstracích stovky lidí v sobotu při nepovoleném shromáždění pochodovaly Hongkongem s maskami. Vyjadřovali tak nesouhlas s opatřením, které začalo platit v noci na neděli, napsala agentura AFP. Skupina prodemokratických zákonodárců zákaz masek napadla u soudu. Po noci plné výtržností a střetů mezi demonstranty a policií v Hongkongu nefungovalo metro, vlaky a řada obchodů a obchodních domů zavřela předčasně. Násilí kritizovala jak správkyně Hongkongu Carrie Lamová, tak vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Podle agentury AP nedělní protesty nedosahovaly intenzity jako o minulých víkendech, kdy do ulic Hongkongu vycházely desetitisíce lidí. Účastníci nicméně zablokovali jednu z hlavních tříd obchodní čtvrti v centru města. Maskovaní demonstranti se scházeli i na jiných místech, o žádných nepokojích během dne ale zahraniční média neinformovala.

Hongkong má ovšem za sebou chaotickou noc, kdy demonstranti ničili obchody či stanice metra. Policie proti nim zasáhla slzným plynem i vodními děly.

Nejnovější nepokoje vyvolalo zavedení zákazu maskování, které hongkongská správkyně Lamová oznámila coby způsob, jak odradit "násilnické demonstranty". Opatření bylo přijato na základě zákona o stavu nouze, který nebyl uplatněn více než 50 let.

Mimořádné opatření u soudu napadla skupina 24 hongkongských zákonodárců, kteří se odvolávají na ústavu. Lamová podle nich nejednala v dobré víře, protože obešla místní parlament.

"Radikální chování výtržníků přineslo Hongkongu velmi temnou noc a zanechalo hongkongskou společnost napůl paralyzovanou," citoval Reuters z nedělního projevu Lamové. "Všichni jsou velmi znepokojeni, ba dokonce vyděšeni," prohlásila správkyně.

"Extrémní násilí" podle Lamové dokazuje, že veřejná bezpečnost je v Hongkongu významně ohrožena. "To je konkrétní důvod, proč jsme museli včera (v pátek) uplatnit krizové opatření a zavést zákon proti maskám," uvedla. Účastníci demonstrací často používají roušky na ústa či další doplňky, aby před úřady skryli svou identitu.

"Zvýšená míra násilí na některých manifestacích v posledních dnech nás znepokojuje," uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva během návštěvy Malajsie. "Důrazně odsuzuji jakékoli násilnosti (obou stran)," dodala Bacheletová. Zákaz nosit masky komentovala slovy, že "jakékoli omezení musí mít legitimní základ, musí respektovat zákon a musí být přiměřené".

Protesty v Hongkongu trvají od června, kdy je vyvolal návrh zákona, který by umožnil osoby podezřelé z trestné činnosti vydávat ke stíhání do pevninské Číny. Nespokojenost s tímto opatřením postupně přerostla v širší hnutí za větší míru demokracie. S přibývajícím časem přibývá násilných konfrontací. V úterý policie postřelila 18letého studenta a stejný osud v pátek potkal 14letého chlapce. Na policistu v civilu, který ve druhém případě hocha zasáhl, demonstranti dvakrát hodili zápalnou lahev.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist