Americká Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to v úterý šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová. Procedura takzvaného impeachmentu může vést k odvolání prezidenta, což ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné. Trump oznámení Pelosiové označil za "hon na čarodějnice". Krok demokratů přichází několik dní po obviněních vůči Trumpovi v souvislosti s jeho červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Pelosiová mimo jiné uvedla, že Trump "vážně porušil ústavu" a že "nikdo nesmí stát nad zákonem". Podle ní Trump svými činy zradil "prezidentskou přísahu, národní bezpečnost i integritu voleb".
Podle médií měl Trump v telefonátu na Zelenského naléhat, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena kvůli podezření z korupce za jeho podnikání na Ukrajině. Biden je synem Joea Bidena, který je favoritem na demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách. Ty se konají příští rok.
Hlasy po zahájení ústavních kroků vůči Trumpovi sílí mezi demokraty už několik měsíců. Pelosiová ale dosud zahájení tohoto procesu odmítala s tím, že by byl předem prohraný, protože v horní komoře parlamentu mají většinu Trumpovi republikáni. Podle analytiků by zamítnutí obžaloby v Senátu uškodilo demokratům. To v úterý zmínil i Trump, který označil proces impeachmentu za "pozitivní pro něj". Uvedl, že demokraté v prezidentských volbách příští rok prohrají, pokud pokus o sesazení zahájí.
Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy jeho otec byl druhým mužem ve vládě prezidenta Baracka Obamy.
Joe Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.
Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho právníkem Giulianim. Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.
Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej také zahájit zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna reprezentantů a poté se žalobou musí zabývat Senát, který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se nakonec musí rozhodnout dvě třetiny přítomných senátorů.
Impeachment už demokraté dříve zvažovali v souvislosti s ruskými zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Trump v úterý na Twitteru informoval, že plné znění rozhovoru s ukrajinským prezidentem bude zveřejněno ve středu. Podle něj se ukáže, že diskuse "byla naprosto korektní" a že na Zelenského ohledně Bidena nenaléhal.
Zároveň bude podle amerického prezidenta z přepisu patrné, že americká finanční pomoc Ukrajině nebyla podmíněna vyšetřováním Bidena.
Trump již dříve novinářům řekl, že 25. července měl s ukrajinským prezidentem "skvělý telefonát" a že nemá problém s tím, aby jeho osobní právník Rudolph Giuliani kvůli tomu vypovídal před Kongresem.
Akcie oslabily, indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíc za měsíc
Americké akcie v úterý oslabily a indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejvyšší ztráty za poslední měsíc, napsala agentura Reuters. Náladu na trzích ovlivnila chystaná ústavní žaloba na amerického prezidenta Donalda Trumpa, zpráva o důvěře amerických spotřebitelů a obavy plynoucí z americko-čínské obchodní války.
Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v úterý klesl o 142,22 bodu, tedy 0,53 procenta, na 26 807,77 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 25,18 bodu, čili 0,84 procenta, na 2966,60 bodu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil 118,83 bodu, neboli 1,46 procenta, a uzavřel na 7993,63 bodu.
Akcie společnosti Netflix klesly kvůli negativním prognózám analytiků až na desetiměsíční minimum. Ztrácely také akcie největšího světového výrobce sportovního oblečení Nike, který po uzavření trhu zveřejní hospodářské výsledky.
Společnost Conference Board v úterý uvedla, že důvěra amerických spotřebitelů v září klesla nejvíce za devět měsíců a mnohem více, než se čekalo. To přináší obavy o další vývoj výdajů spotřebitelů.
Americký dolar oslabil ke koši šesti předních světových měn. Reagoval tak na zprávu o poklesu důvěry amerických spotřebitelů, která vyvolala obavy o sílu ekonomiky Spojených států.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 98,33 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 procenta na 1,1018 USD a k jenu o 0,4 procenta na 107,05 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,2 procenta na 117,96 JPY.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist